Начало » Новини » Коментари
11.10.2022 г.

При 11% поскъпване на суровините през 2021 г. фермерите са повишили своите цени едва с 16%

НСИ отчете
При 11% поскъпване на суровините през 2021 г. фермерите са повишили своите цени едва с 16%

sinor.bg

Икономическите сметки в селско стопанство през 2021 година показват, че въпреки кризата и поскъпването на редица суровини българските земеделски производители не са повишили рязко цените на своята продукция през втората година от ковид пандемията, като са покривали загубите си основно с по-голямата реализация на продукцията. Това показват публикуваните днес данни на Националния статистически институт, от които се вижда, че за миналата година стойността на крайната продукция, произведена в селското стопанство, е възлизала на 10 776.2 млн. лв. (по текущи цени), което е с 37% повече спрямо 2020 година. Увеличението е в резултат както на ръста в обемите на произведените количества с 18%, така и на увеличението на цените на селскостопанската продукция -  с 16,1% на годишна база.

Тази година ситуацията с изкупуването на българско зърно е плачевна

И за да се види разликата в поскъпването на суровините и на цените на крайнат продукция, експертите от НСИ съобщават, че стойността на вложените в селското стопанство  средства за текущо потребление (т.е. ползваните суровини и енергия) през 2021 г. се е равнявала на 5 612,8 млн. лв., което е с 26,2% повече спрямо предходната година. Увеличението се дължи на ръст както в обемите - с 13,3%, така и на цените - с 11,4%.

Стойността на продукцията, произведена миналата година в растениевъдството, се равнява на 8, 065 млрд. лв., или 74,8% от общата стойност на селскостопанската продукция. През 2021 г. преобладаващата част от продукцията в растениевъдството (86.9%) е от зърнени и технически култури, чиято стойност се изчислява съответно на 4,429 млрд. лв. и 2, 578 млрд. лева.

В сравнение с 2020 г. стойността на продукцията, произведена от растениевъдството, е по-висока с 54%, което е в резултат и на ръст в обемите - с 26.0%, и на увеличение на цените - с 22,2%. Ръстът в обемите на растениевъдната продукция през 2021 г. се дължи на увеличеното производство на зърнените и техническите култури в резултат на благоприятните климатични условия.

През 2021 г. стойността на произведената продукция от животновъдството възлиза на 1 962,6 млн. лв., което възлиза на 18.2% от крайната продукция в селското стопанство. Спрямо 2020 г. стойността на продукцията от животновъдството е на същото ниво, като се наблюдава незначително намаление на обемите - с 0,2%, което се компенсира от увеличението на цените - с 0,2%.

От НСИ отчитат също, че брутната добавена стойност в селското стопанство през 2021 г. надхвърля 5,163 милиарда лева (по базисни цени), което е с цели 51% повече спрямо предходната година. Увеличението се дължи на значителния ръст в обемите на производство- с 24,2%, и на увеличението на цените - с 21,6% на годишна база.

През 2021 г. нетният опериращ излишък/смесен доход в селското стопанство възлиза на 4 935.5 млн. лв. и е с 34.6% по-висок спрямо предходната година. Увеличението е в резултат на ръста на произведената през 2021 г. брутна добавена стойност спрямо предходната година.

Нетният предприемачески доход в селското стопанство през миналата година е достигнал 3 260.8 млн. лв., увеличавайки се спрямо предходната година с 35,1%. Темпът на нарастване е почти същият като регистрираното увеличение на смесения доход.

При 11% поскъпване на суровините през 2021 г. фермерите са повишили своите цени едва с 16%
4667
 

Последни материали
Виж
Годишно увеличение на разходите за труд в еврозоната
Най-голямо увеличение на разходите за заплати е регистрарано в Хърватия и България
Откриха академичната учебна година в Лесотехническия университет
Смесена туршия
Трета част
Употребата на хербициди в борбата с плевелите
Рекордните температури продължават и през август и годината досега е най-топлата в историята на земното кълбо
Анализ на икономическото въздействие на законодателната забрана за използване на клетки за кокошки носачки
Свързани материали
Виж
Държавни експерти ще разясняват правилата по време на информационни срещи през септември
МЗХ: С второто изменение на Стратегическия план се създават нови възможности за финансиране
НСИ
Средната заплата в агросектора от януари до март е нараснала с над 100 лева
Още 2 месеца
НСИ припомня: До 1 юли фермерите подават годишните си отчети
Одобрени са 1 558 проекти за екологична модернизация за над 320 млн. лв. по НПВУ
Събирачите на диворастящи гъби и плодове ще имат право на пенсия
Сигнал от бившия зам. министър на земеделието Иван Христанов
Няма как ДАНС да проверява всички обществени поръчки на БАБХ
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини