Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
07.08.2022 г.

Ливадната пеперуда се бори с трихограма

Ливадната пеперуда се бори с трихограма

Снимка pixabay

Ливадната пеперуда - Loxostege sticticalis е широко разпространен неприятел по техническите култури. Възрастното е пеперуда със сиво-кафяви или жълто-кафяви предни крила с разпръснати тъмно-кафяви крила и жълтеникави ивици в долния край. Задните крила са сиво-кафяви с тъмнокафява напречна и една жълта до нея линии. Яйцето е млечнобяло, воднисто. Гъсеницата на ливадната пеперуда  е зелена, понякога тъмносива, с черни надлъжни ивици.Зимува в копринено пашкулче.

Развива 3 поколения годишно. Пеперудите от първо поколение летят в края на април и яйцеснасят от долната страна на листата на културни и диви растения. Второ поколение се появява през юни, а трето -през август до средата на септември. Първоначално гъсениците оплитат листата с тънки копринени нишки и ги скелетират, а по-късно ги унищожават напълно, като остават само централните жилки. Силно повредените обезлистени растения загиват. Възрастните гъсеници често сменят растенията. След като унищожат листата на растенията в дадена местност, преминават значителни разстояния с помощта на въздушни течения, като продължават да унищожават растителността по пътя си. Младите гъсеници се развиват по-често по плевелната растителност, а по-възрастните по културните видове.

Гъсениците от трето поколение са най-многобройни и причиняват най-големи загуби.

Ливадната пеперуда се бори успешно с метода с колонизирането на трихограмата. Това е микроскопична оса, яйчен паразит, който унищожава яйцата на пеперудата. Методът е познат от 1871 година, първоначално се е използвал в САЩ, след това през 20 век навлиза в Русия и Европа. В България той се е използвал преди 1990 година масово, за различни земеделски култури.

Трихограмата съществува в природата, но плътността й не е достатъчна да се бори с неприятеля. Затова се налага да се приложи метод на сезонната й колонизация. За целта се използва промишлено произведена трихограма, която с дронове може да бъде равномерно разпръсната в посевите, за да достигне до всички снесени яйца от пеперуди. Най-подходящия момент за използване на трихограма е когато пеперудата започне да снася яйца.

Ливадната пеперуда се бори с трихограма
8045
 

Последни материали
Виж
Контрол
Не купувайте зехтин в Гърция на цена под 10 евро!
Тенденцията за намаляване на улова на риба в ЕС продължава
Зрял фасул със сланина
Следващият прием се отваря през януари 2025 г.
През декември ЕК ще отпусне за промоционални програми 142,6 млн. евро на 76 агрофирми
В стремежа си да догони водачите на пазара Сърбия и Полша
Украйна поставя нови рекорди в износа на замразени малини
Първата по рода си среща за млади фермери в България
Чрез иновации БАСФ планира до 2030 г. дигитализация върху 4 млрд. декара и 30% спад на вредните емисии
Свързани материали
Виж
Можем да се избавим от гъсениците в градината
Борба с гъсениците в градината
Практика
Три народни начина за борба с гъсениците в градината
Ефект
Горските овладяха нападението от гъсеници в боровите гори в Южна България
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини