Начало » Хоби земеделие » Малката градина
11.06.2019 г.

Борба с гъсениците в градината

Борба с гъсениците в градината

sinor.bg

Един от най-опасните вредители в градината са гъсениците. Те са насекоми, намиращи се в стадий на личинки, отнасящи се към отряда на Люспокрилите летящи насекоми. Отличават се с добър апетит и нанасят големи вреди за много кратко време. Хранят се с пъпки, листа, цветове и плодове. Профилактиката и навременната борба могат да помогнат за спасяване на реколтата.

Често срещани видове гъсеници
Гъсениците се разделят се на 4 групи: полифаги, хранещи се с всякаква растителност; олигофаги, които предпочитат растения от определен тип; монофаги, предпочитащи строго определени видове растения; ксилофаги, които се хранят само с дървесни видове.

Борба с други неприятели по зеленчуците през юни!
Гъсениците се разпознават лесно и се отличават от другите вредители – имат меко тяло, което по форма прилича на червей. Най-често срещани  в нашата страна са: гъсениците на голямата и малка зимна педомерка, които нападат над 60 вида овощни дървета, но не прощават и на неплодните ; листозавивачките, унищожаващи пъпки, листа и съцветия; гъсениците на бялата американска пеперуда, която напада над 200 растителни вида; гъботворка; златозадка; пръстенотворка; зелева нощенка. Има и други видове гъсеници, които са в състояние да унищожат реколтата за кратко време.
 Много важно е да се определят видовете гъсеници, за да се води ефикасна борба.

Профилактични мерки
Профилактиката е важен етап в борбата с гъсениците и не бива да се подценява. Регулярната проверка за наличието им и техните укрития, унищожаването на здраво обвитите в паяжини листа ще преустанови разпространението им. Профилактиката дава една стъпка преднина пред опасните вредители.
Привличане на гости в градината, които обичат да закусват с гъсеници, като различни видове птици.
Ефективна мярка срещу гъсеници е варосването на дръвчетата, която защитава не само от насекоми, но и от слънчево изгаряне.

Инсектициди в борбата с гъсениците
Инсектицидите се разделят на три групи: контактни, системни и със стомашно действие. Контактните инсектициди защитават само обработените части на растенията и лесно се отмиват от дъждовете. Затова обработването с контактни инсектициди се прави само в сухо време. Системните инсектициди са вещества, които попадайки на растенията се разпространяват чрез съдовата им система. Те насищат листата, стъблата и корените на различните култури и унищожават гъсениците, които се хранят с тях. Препаратите със стомашно действие унищожават вредителите по пътя на попадане в организма заедно с храната.

Съвременният пазар предлага богат избор на инсектициди както на основата на  биопрепарати, така и на химична основа със широк спектър на действие. 
Могат да се използват някои от следните инсектициди: Дурсбан 4 ЕК 0,2%; Нуреле Д 0,05%; Децис 2,5 ЕК 0,03%; Афикар 100 ЕК 0,03% и др.

Народни средства в борбата с гъсениците
Народните средства не са така ефективни, както химичните, но достойнството им е в екологичността.
Популярно средство е сапуненият разтвор, който влияе пагубно на обвивката на вредителите – 2 супени лъжици течен сапун се разтварят в 1 л вода и се пръскат растенията.
Ловните пояси се използват в борбата с различни вредители. За гъсениците те се правят от груба тъкан и се поставят сутрин.  Вредителите се събират в тях, бягайки от слънчевите лъчи, а надвечер поясите се събират и унищожават.
Засаждането в градината на растения, като копър, кориандър, астра, резене, мащерка, които привличат насекоми помощници, които унищожават вредителите.
Използват се още люти чушки, оцет, пелин, смрадлика, вратига и други продукти от кухнята.
 

Борба с гъсениците в градината
98683
 

Последни материали
Виж
В стремежа си да догони водачите на пазара Сърбия и Полша
Украйна поставя нови рекорди в износа на замразени малини
Първата по рода си среща за млади фермери в България
Чрез иновации БАСФ планира до 2030 г. дигитализация върху 4 млрд. декара и 30% спад на вредните емисии
Йордания пак отмени търга за внос на хлебна пшеница
Алжир е закупил малка част от планираните количества фуражна царевица
Правителството одобри промени в данъчните закони за 2025 г.
До 2030 г. корпоративният данък при de minimis ще продължи да бъде преотстъпван
Закон за храните
МС одобри промени за уреждане на продажбите на минерални води
Звено за анализи
В Пловдив ще отрият Институт за системни иновации в храните и виното
Свързани материали
Виж
Можем да се избавим от гъсениците в градината
Ливадната пеперуда се бори с трихограма
Практика
Три народни начина за борба с гъсениците в градината
Ефект
Горските овладяха нападението от гъсеници в боровите гори в Южна България
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини