Начало » Новини » Страната

Турция преговаря с 10 държави за аренда на обработваеми площи

Идеята е на външните пазари да се пласира съвременна продукция
Синор.БГ / 16.06.2022 г.
Турция преговаря с 10 държави за аренда на обработваеми площи

Турските власти провеждат преговори с 10 държави, сред които и Украйна, за вземане под аренда на обработваеми земи за култури като слънчоглед, рапица, царевица, памук, захарна тръстика, люцерна, ананаси, манго, авокадо и други, съобщи местният вестник „Хюриет”, като се позова на изявление на министъра на селското и горското стопанство на страната Вахит Къръшчъ. Планира се в чужбина да бъдат отглеждани култури, които по климатични и други причини е невъзможно или много трудно да бъдат произведени в самата Турция, при това целта е част от тях да бъдат и продавани на външните пазари. „Турция задоволява вътрешното си търсене на селскостопанска продукция, но ако става дума и за износ, то трябва да вземем под аренда земя в чужбина. За износ трябва да заминава съвременна продукция”, изтъква Къръшчъ.

Според вестника преговори за вземане на земи под аренда се водят и с държави от Латинска Америка и Африка. С пласиране на реколтата ще се ангажират частни компании.

От изданието посочват, че въпросът за аренда на земи със селскостопанско предназначение е бил обсъден при скорошното посещение в Турция на президента на Венесуела Николас Мадуро. От министерството на селското стопанство на южноамериканската страна тогава предложили на Турция под аренда 400 хил. хектара обработваеми земи. „Като произведете 100 килограма пшеница, вземете 70 и ни оставете 30, това ни стига”, цитира „Хюриет” думите на венесуелския министър на селското стопанство Вилмар Кастро Сотелдо.

Турция преговаря с 10 държави за аренда на обработваеми площи
26849
 

Последни материали
Виж
Принципал® Голд – Модерен контрол на житни и широколистни плевели в царевица
Дания е отличник при общия брой, Ирландия – при свинете-майки
Поголовието от свине в ЕС намалява при слаб ръст на женските за разплод
С рекордни месечни количества за Йордания и сезонен връх за Турция
Украйна вдигна почти двойно износа на сълночгледово масло за Близкия изток
БАК отпразнува 3 години от обединението
Министър и бранш сближиха позиции по преговорите за бъдещата ОСП
Земеделският министър Иван Христанов
МВР разследва стократно оскъпяване при ремонт на напоителните канали
Хлябът и месото няма да поскъпнат
Гюров: Бензиностанциите поемат за своя сметка част от цените на едро
Свързани материали
Виж
Пълен пакет подкрепа за дребните животновъди
Турция с нова подкрепа за малки фермери: 100 овце и пари за изхранване
Днес в Турция превеждат над 8,7 млрд. лири субсидии на фермерите
Турция въвежда централизирано управление на водите
Кайсерийската пастърма получи защита в ЕС като географски продукт
Турция пусна приложение „Надеждна храна“ за гражданите
Близо половината от закупените 280 000 тона ще бъдат внесени реално
Цената на фуражната царевица се повиши на международния търг в Турция
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини