Огромна напаст от черни щурци са унищожили почти изцяло царевицата и слънчогледа върху 120 хиляди декара в Ямболско. За нашестието съобщи пред Синор.бг председателят на ямболската организация на зърнопроизводителите Андон Чемширов от фирма „Агрозем”, чиито земеделски земи се намират в община Тунджа. На някои от фермерите се наложило да презасяват, но при сегашните горива и торове себестойността на производство направо излиза извън контрол.
„Проблемът се разрасна в последните три години, след като със забрана от Европейската комисия в земеделието вече не се използват семена, третирани с отровни за пчелите препарати за растителна защита”, посочи фермерът. При дъждовна пролет черните щурци, които се крият в земята, не се разпространяват така масово, но тази година ситуацията е направо унищожителна. И понеже семената не са третирани с инсектицидите, създадени за тяхното увищожение, затова и разпространението на тези вредители е пагубно за младите пролетни култури. Дори впоследствие да се пръска със самолет, този способ унищожава само насекомите на повърхността, но не и тези под земята, затова и тази защита е безсмислена, посочи още фермерът.
Виж видео от полето като последваш линка от снимката:
От името на колегите си Чемширов е сигнализирал не само експертите от Българската агенция по безопасност на храните и земеделските служби по места, но и общинските власти, тъй като насекомите масово са плъзнали не само из полетата, но и из тревните площи в градове и села.
Сушата пък застрашава добивите в Северозападна България
До няколко години популацията от черните щурци ще стане толкова голяма, че ще стане безсмислено стопаните да отглеждат каквито и да е било култури, категоричен е зърнопроизводителят. Затова и браншът предлага Министерството на земеделието да сигнализира за проблема в Брюксел. „От опита на памукопроизводителите в Гърция зная, че там се допуска временно използване в рамките на две седмици на забранени препарати срещу подобни нашественици, но това става с изрично разрешение на местните власти, след което употребата им отново се забранява. Целта е фермерите да имат „отворен прозорец”, така че в удобния момента да унищожат тези вредители.
Синор.бг ще продължи темата с позицията на Министерството на земеделието.
Екатерина Стоилова