Българските ягоди тази пролет ще бъдат едни от малкото земеделски продукти, чиито цени няма да се повишат заради скъпите торове, като причината за това е изборът на фермерите да заместят изкуствените торове с органични. „Получаваме двоен ефект, защото освен по-евтините естествени торове, които масово влизат в нашата употреба, ние ще бъдем готови да изпълняваме и изискванията на „Зелената сделка” за съкращаване на процента на химията в производството на земеделски продукти, каквито са европейските изисквания до 2030 г.”, посочи в интервю за Синор.бг Божидар Петков, председател на Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните (БАМ-Я).
От 6 май родните производители на ягоди изкараха първата си продукция, като в началото цените за килограм се движеха около 10 лв., изкупени от оранжериите. С нарастване на предлагането цената от производител ще се понижи до 5 и 7 лева за килограм. Или, сравнено с миналата година, няма поскъпване, което изцяло се дължи на преминаването към органично подхранване на насажденията. Докато азотните и други конвенционални торове поскъпнаха в пъти, то продуктите за органично подхранване повишиха цените си едва с 5-10%, посочи Божидар Петков. „Благодарение и на инвестициите в прецизно земеделие, които преди години всички направихме в капковото напояване, сега ние влагаме торовете икономично през капковото поливане, което пък помага на бизнеса да се справи със сложната ситуация, свързана със скъпите горива и ел. енергията”, добави експертът.
Роботизирани системи за бране на малини
В цялата страна оранжериите с ягоди и малини се простират върху 700 декара, които се намират основно в Попово, Кричим и Хасковско. Освен в супермаркетите ягодите се продават и на пазарите, като призивът на браншовика към потребителите е да предпочетат родното производство. Специално за потребителите Божидар Петков разясни, че „нашите ягоди са отглеждани върху почва и на слънце за разлика от холандските и португалски ягоди, които са на хидропоника. „Качеството на българската ягода е много по-добро, затова препоръчвам да търсите нашето производство”, обясни председателят на асоциацията. И допълни, че българските плодове стигат до хладилните витрини в супермаркетите за 6-8 часа, по линия на късите вериги за доставка, докато вносната – най-рано за 30-40 часа, което също е от значение за осигуряване на свежи плодове за българските деца и семейства.
Фермери в потрес от арогантното поведение на търговците
При срещата с търговските вериги, проведена преди десетина дни в Министерството на земеделието, председателят на асоциацията специално е настоял тази година търговците да изкупуват по-голям процент български плодове и зеленчуци, тъй като те лесно се транспортират до крайния клиент свежи, а това е от съществено значение за осигуряване на качествени плодове и зеленчуци.
Производителите на малини настояват за вътрешни ревизии срещу схемаджиите
Петков разчита много българските потребители да насърчат родното производство, купувайки произведените у нас ягоди и малини, тъй като само по този начин бизнесът би могъл да получи необходимата възращаемост за своя труд. Още повече че тази пролет оранжерийните производители на ягоди и малини бяха изключени от компенсаторното подпомагане, което останалите градинари, отглеждащи оранжерийни зеленчуци, взеха заради ковид пандемията и поскъпването на горивата. „Другите подсектори имаха подпомагане по схемата de minimis и по „Ковид мярката”, но ние бяхме изключени от европейската и национална помощ, въпреки протестите от наша страна”, припомни Божидар Петков.
(Във втората част на интервюто с Божидар Петков очаквайте проекта на асоциацията за осигуряване на работна ръка за тазгодишната кампания)
Екатерина Стоилова