Начало » Новини » Коментари
28.04.2022 г.

Фермери в потрес от арогантното поведение на част от търговците

Среща в Министерството на земеделието
Фермери в потрес от арогантното поведение на част от търговците

Снимка: Министерство на земеделието

За първи път държавната администрация организира изключително широко присъствие от страна на всички браншови организации в сектора на земеделието с представителите на търговските вериги, чиито договорни отношения продължават „да куцат”. Срещата се състоя днес в Министерството на земеделието, където се събраха представители на почти всички браншови организации от свиневъдството, птицевъдството, овцевъдството, говедовъдството, месо- и млекопреработка, както и на производителите на плодове и зеленчуци.

Тази широка представителност беше неслучайна, тъй като за последните 20 години бизнесът от селското стопанство неведнъж е поставял остро проблемите с договорните отношения, дирижирани от търговските вериги, чрез които браншът е притиснат до стената. Само при управлението на ГЕРБ подобни срещи се организираха всяка година, но държавническото отношение беше толкова формално, че и досега земеделците трудно стигат до щандовете в тези вериги. А достъпът до потребителите в тези вериги е отрязан не само за малкия бизнес, но често и за големите преработватели.

Пред Синор.бг председателят на Националната асоциация на картофопроизводителите Тодор Джиков изрази огромното си недоволство от „високомерието на търговците, чиито представители нагло заявиха на днешната среща, че ние, българските производители, сме били толкова малко, че икономически било невъзможно да осигуряват големи доставки от нас”. „Лично за мен беше обидно да се обръщат към мен с подобен тон, след като родният бизнес е на този хал до голяма степен заради нелоялната конкуренция, провеждана от веригите през последните десетилетия”, коментира фермерът.

Ще припомним, че още преди 20 години собственикът на известната компания за производство на месни продукти „Тандем” Кирил Вътев за първи път предупреди за опасността от тази инвазия, след като държавата изфабрикува безумно законодателство, с което позволи магазините на търговските вериги да бъдат строени в центровете на големите градове вместо в периферията, каквато е и европейската, и световната практика.

Производителите на плодове и зеленчуци се нуждаят от помощ веднага

Днес само в София основните търговски вериги имат над 50 супермаркети. И всички те не само че унищожиха малките семейни магазинчета, крепящи средния търговец, но измислят всякакви хитрини да извиват ръцете на производителите на родни стоки. Като например номера с уж „българския” произход на плодовете и зеленчуците по щандовете на тези вериги, които нямат нищо общо с родното производство.

Дори миналата година БАБХ направи проверка из търговските вериги и всички те показаха фактури от дистрибутори, според които зеленчуците са с български произход. Тези проверки обаче минаха само при веригите, без да продължат нататък към фирмите, доставчици на едро. Не беше проверен нито един от тези дистрибутори, защото точно там инспекторите щяха да напипат измамата и да се натъкнат на факта, че в складовете на тези фирми цялата стока от картофи, ябълки и лук е от Полша, Германия и къде ли не още - не и от България”, обясни Тодор Джиков.

Фермерът припомни как отново през миналата година членовете на неговата асоциация са имали готовност да осигурят 56 хиляди тона картофи за веригите, но реално са продадени само 17 хиляди тона и то от внос. Причината е, че веригите разчитат на "схемата вносен картоф, представен по щандовете като български, затова не подписваха договори с нас”. И понеже тогавашното ръководство на БАБХ не стигна в дълбочина на проверките, затова и родният потребител масово продължава да подкрепя европейските фермери, защото без да знае, купува европейска стока, умело прикрита под надписа „българска”, подчерта Джиков.

Тези проблеми са представени остро на днешната среща в агроминистерството не само от председателя на асоциацията на картофопроизводителите, но и от останалите колеги. Дано този път има чуваемост от страна ръководството на държавната институция, защото производството на български плодове и зеленчуци е на ръба. И защото бизнесът се нуждае от българските потребители. На този етап екипът на земеделскияа министър Иван Иванов обещава решение, но няма да им бъде лесно, защото лобито на търговските вериги е силно, а и от досегашния опит в комуникацията с родната администрация победители винаги са били продавачите.

След днешната среща министър Иванов е обяснил, че ще бъде създадена работна група, така че да се търсят най-добрите решения за взаимодействие между търговските вериги и производителите. В нея ще бъдат поканени за участие представители на бизнеса от различни сектори, големите хранителни вериги, Министерство на икономиката и индустрията, Комисия за защита на конкуренцията и други държавни институции. Групата ще се ръководи от заместник-министърa на земеделието Момчил Неков. А основен фокус в нейната дейност ще бъде новиат преглед на нормативната уредба и предложения за промени.

Аграрният министър е обещал и бързина – „до няколко седмици очаквам да имаме конкретни идеи за законодателни промени, които да защитят интересите както на производителите, така и на търговските вериги”. „Държавата ще изпълнява своята регулаторна роля, спазвайки българското и европейското законодателство“, подчерта министърът. По отношение на цените Иванов е посочил, че през втората половина от годината ще бъдат отпуснати значителни средства за подпомагане на фермерите и за лесен достъп до пазарите.

В рамките на дискусията представителите на бранша са поставили и въпроса за намаляване на ДДС на храните, което според тях е необходима мярка в този момент. Министър Иванов припомни, че той и екипът подкрепят идеята, като „становище ни ще е това да важи за всички продукти, а не само за определени стоки”. Затова ще се настоява и при подготовката на актуализацията на бюджета, което се очаква да стане през месец май. По информация на Министерство на финансите вече се правят анализи в тази посока.

Тема на дискусията са били и доставките на газ. Представителите на бизнеса са настояли за сигурност и прогнозируемост, като са настояли агроминистерството да защити техния интерес. Министърът уверил, че доставките на газ ще бъдат ритмични и държавата взема всички необходими мерки, за да гарантира това.

Фермери в потрес от арогантното поведение на част от търговците
38201
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Годишни награди, връчени от БТТП
Търговските аташета работят приоритетно за разкриване на нови пазари за бизнеса
Преди да се вземат контрамерки
До 15 март ЕК събира мнения за нелоялни търговски практики при храните
За разлика от България, Германия е отличник в прилагането на директивата срещу нелоялните търговски практики
Зелените в Германия обвиниха търговските вериги за трудното икономическо положение на фермерите
Конкурс за СТИВ
Около 12% от кандидатите за търговски аташета са българи, живеещи в чужбина
Министерство на икономиката и индустрията
Благодарение на търговските аташета износът през 2021 г. надхвърля 68 млрд. лв.
Срещи с бранша
Търговските вериги търсят фермери за сключване на договори
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини