Новото ръководство на „Булгаргаз“ ЕАД е потвърдило прогнозата за по-високи цени на природния газ през април 2022 г. при срещата си с изпълнителните директори на торовия завод „Неохим“ АД Стефан Димитров и Мирослав Димитров. Преговорите бяха инициирани от ръководството на торовия завод , като самата среща се е провела на 11 февруари, съобщиха от пресцентъра на комбината.
В официалната позиция на „Булгаргаз” са изтъкнали няколко довода за новите цени, съобщи Стефан Димитров. Като поясни, че при такива нива на стойността на природния газ в България и Европа цената на азотните торове остава изключително висока. Това от своя страна поставя земеделските производители в затруднена ситуация и застрашава успешния финал на стопанската година, коментира изпълнителният директор на химическия завод в Димитровград.
В тази връзка от ръководството на „Неохим“ АД споделиха, че гръцките компании – производители на минерални торове, са получили компенсации от 20 евро на MWh за консумирания от тях природен газ. Затова и мениджърите очакват българската държава също да стартира такава процедура, като уточниха, че това няма да е прецедент за Европейския съюз и Европейската комисия.
На срещата е било обявено още, че „Булгаргаз“ ще продължи да спазва договра за доставка на природен газ за „Неохим“ и при необходимост ще доставя допълнителни количества, освен ако не са налице форсмажорни обстоятелства като технически проблеми, възникнали вследствие на природни бедствия или военни действия в Черно море, обясни Стефан Димитров.
Във връзка с понижаването на цените на карбамида на международните пазари, от ръководството на торовата компания не поеха категорично ангажимент, че производствените мощности на „Неохим“ ще продължат да функционират през месеците март и април. Съществува обаче и вариант да вземат решение, аналогично на това, въведено през декември от румънските заводи, а именно - да прекратят дейността си за неопределен период от време с цел да избегнат акумулирането на загуби. От компанията припомниха, че основната причина за преустановяване работата на румънските производители са високите цени на природния газ.