Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
21.03.2022 г.

Домати за открито производство – добри резултати, дори и при по-малки площи

Домати за открито производство – добри резултати, дори и при по-малки площи

Доматът е един от символите на българското зеленчукопроизводство и търсенето му целогодишно е високо. За съжаление, през последните години реколтата от домати в България намалява поради редица проблеми. Водещи сред тях са вносът от чужбина, основно Турция и Гърция, на по-ниски цени и често с компромисно качество, високите разходи за електроенергия, торове и препарати, липсата на квалифицирана работна ръка, както и все по-голямото разпространение на болести и неприятели като например фузарийно и вертицилийно увяхване, които влияят върху качеството и добива. Производителите имат възможност да преодолеят голяма част от тези трудности чрез въвеждане на нови разновидности, с които да има по-висок добив на по-малки площи, да не изискват отглеждане в оранжерия и като цяло да имат по-малко нужда от човешка намеса. 

Новият хибриден домат Малдуо преодолява вируса на бронзовостта

Според данни на Министерство на земеделието и храните, от близо 145 хиляди тона през 2019 г., продукцията е намаляла до 115 хиляди тона за 2022 г. Над 60% от производството на домати в България е за прясна консумация, като е важно да се отбележи, че едва 1/3 от тях идват от производство на открито.

Данните показват, че площите за отглеждане на домати на открито са намалели с 44%, до 25 680 дка (за 2020 г.), но за сметка на това, добивът от единица площ се е увеличил с 31%. Това показва, че се увеличава производството на домати за пресен пазар, поради по-високата консумация от потребителите. Традиционно доматите за пресен пазар са по-едри и съответно дават по-висок добив. Тук важна роля играят веригите супермаркети, които вече заемат основен дял в продажбата на дребно на пресни плодове и зеленчуци. Те предлагат целогодишно домати за прясна консумация, като изискват високо и постоянно качество на продукцията.  

Актуалните данни очертават и още една важна тенденция при производството на домати – земеделците търсят все по-висока производителност при намаляващи площи. За целта те избират сортове, които предоставят оптимален добивен потенциал от единица площ, а също високо и постоянно качество на продукцията, което да отговаря на изискванията на търговските вериги.

Известно е, че в България основното търсене е за розови домати, но до съвсем скоро предлагането на сортове за открито производство, които да отговорят на желаните характеристики, беше ограничено.

В стремежа си да предостави подходящ сорт розов домат за открито производство, който да отговори на търсенето на производителите, екипът на Синджента насочи своите усилия при селекцията им, създавайки сорта Пинк а лишъс. Той е безколов хибрид с желания от производителите добивен потенциал, благодарение на доброто си представяне в трудни климатични условия. Плодовете са с отличен за пазара размер от средно 250 гр, с атрактивен розов цвят и отлични вкусови качества. Благодарение на доброто си облистване, плодовете запазват качеството си на полето.

Характерно за всички нови сортове домати на Синджента е широкият набор от устойчивости, които да предпазят растението от болести и неприятели, което е допълнителен бонус за производителите. Пинк а лишъс е високо устойчив на фузарийно и вертицилийно увяхване, както и на стрийк и сиви листни петна.    

Това, което отличава Пинк а лишъс от останалите сортове домати за открито производство на пазара, е иновативността в селекцията. Това се дължи на комбинацията от висок добивен потенциал и отлично качество на плодовете, което отговаря на все по-високите изисквания на веригите супермаркети. Така производителите могат да посрещнат предизвикателствата на откритото производство и да разчитат на добри резултати, дори и на по-малки площи.

Семена от розовия безколов домат Пинк а лишъс,  се предлагат на българския пазар в дистрибуторската мрежа на Синджента.

Домати за открито производство – добри резултати, дори и при по-малки площи
83876
 

Последни материали
Виж
1558 проекти за технологична и екологична модернизация за над 320 млн. лв. са одобрени по НПВУ
Над 600 противоградови ракети са изстреляни в Пловдивско, Хасковско, Старозагорско и Сливенско през последните часове
Промените в Наредба за интервенциите по директни плащания са качени за обществено обсъждане
Започна Кампания 2024 по директни плащания
24 проекта за центрове за подготовка и съхранение на плодове и зеленчуци получават финансиране по НПВУ
ДФЗ изплати близо 10 млн. лв. на 5 094 малки фермери за Кампания 2023
Актуална анкета сред работодателите
Анкета сред бизнеса показва, че през 2024 г. в земеделието не се очаква увеличение на заетостта
Свързани материали
Виж
Изложението „Зелена седмица“ в Берлин
Министър Йоздемир остана очарован от меда от Розовата долина
Консултативен съвет по розата
Вътев съветва да се разшири приложението на розовото масло
По искане на България
Съветът на ЕС удължи подкрепата за отглеждане на етеричномаслени култури
Съвет на ЕС по земеделие и рибарство
Седем държави са подкрепили българското розопроизводство на Съвета на ЕС
Климатични промени
Дали българският розов домат ще издържи на засушаването – отговорът на науката!
Министерство на земеделието
Договарят възможен износ на български храни за Тунис и Нова Зеландия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини