Тримата представители от семейната пчеларска ферма „Медена долина“ в казанлъшкото село Ясеново останаха приятно изненадани от похвалата на федералния министър на прехраната и земеделието на Германия Джем Йоздемир, който при посещението на българския щанд по време на откриването на международното изложение в Берлин „Зелената седмица“ изрази възхита от качеството на родния мед.
„Радостни сме за висока оценка, защото България наистина е страната с най-голямо разнообразие от билки и медоносни растения и хубаво, когато до повече потребители стигне новината за качеството и здравословността на българския мед“, посочи за Синор.бг единият от собствениците на пчелина Начо Иванов. Заедно със съпругата си Милена и братовчед си Начко Иванов те бяха сред 11-те български компании, които представиха България на изложението тази година.
Големият плюс на техния пчелен мед е, че се намира в близост до етерично-маслени култури, което придава и невероятния вкус и аромат на тяхната продукция. Около единия пчелин имат около 3 хил. дка лавандула. Чистота на производствения регион им дава основание да кандидатстват и за биологично производство, така че след необходимия преходен период ще могат да станат и биопчелари.
Младите бизнесмени имат професии извън агрономството, но преди години навлизат в овощарство, а преди пет години се посвещават изцяло само на пчеларството. „Започнахме като повечето колеги с 2-3 кошера, днес вече се грижим за 700 кошера, разположени в три пчелина, разположени в различни местности в Розовата долина“, разказват изложителите. В началото продават на приятели, а по-късно постепенно се ориентират към фермерските пазари и онлайн търговията. „Разчитаме изцяло на директните продажби, защото няма как при ниските изкупни цени да покрием себестойността си“, посочва Начо. От миналата година са започнали да участват на изложения – първо в Словения, а после и в Румъния. За втора година участват в „Зелената седмица“ и са изключително доволни, защото очакват да намерят пазари и извън България.
Досегът им с колеги от други източноевропейски държави показал, че навсякъде другаде отношението на администрацията към малкия бизнес е много по-различно от това, което прилагат представители от Българската агенция за безопасност на храните.
„Изненадани сме защо в Румъния например малкият бизнес няма толкова тежки административни пречки като при нас – става въпрос дори за етикетирането и хилядите бандероли, които се изискват от нас, а при тях не се изискват, за да стигнат до пазара“, посочи Милена Иванова. И допълни, че трябва да има разлика в изискванията към малките и към големите производители“. В същото и те, както повечето регистрирани стопани с реален бизнес, се питат защо БАБХ проверява само регистрираните земеделски производители, докато тези, които са в сивия сектор, си работят необезпокоявани. Проблем, който все по-често е поставян на дневен ред и от големите браншови организации.
Интервюто взе: Екатерина Стоилова