Бившият министър на земеделието Мехмед Дикме, който и досега се ползва с изключително уважение сред земеделската общност в страната, даде два изключително ценни съвета на младия министър председател Кирил Петков, свързани с интервенцията на пазара на зърно, подготвяна от кабинета с цел осигуряване на прехраната с хлебно зърно и фуражи до 2023 г. В днешното си интервю за БиТиВи, Дикме подробно разясни грешките, които допуска новата власт с временното спиране на износа и блокирането на дейността на търговци и земеделски производители по вече сключени договори.
В неформален разговор с Кирил Петков, провел се преди два дни, бившият агроминистър му е припомнил, че „държавата трябва да подкрепи, а да не пречи на бизнеса”, посочвайки напрежението сред зърнопроизводителите по повод блокирането на зърнените товари по границите.
„До жътвата остават само 100 дни. Дори всеки ден да бъдат изнасяни по 30 хил. т зърно от страната, а това практически е невъзможно да стане, България пак няма да остане с изпразнен резерв, ако разбира се наличностите са около 3 млн. тона, както беше съобщено на Консултативния съвет по зърното”, обясни още Дикме. И добави, че на този етап есенниците се развиват много добре, което предполага и богата реколта - около 7 милиона тона, ако разбира се, през май има валежи и климатът бъде на страната на земеделците.
Според бившия агроминистър, е редно държавата сега да освободи износа, така че стопаните да получат справедлива цена и с тези оборотни средства да осигурят разходите си за пролетната сеитба. Цените на пшеницата продължават да растат и това се вижда от котировките. В края на февруари държавата реши да изкупи тон пшеница за резерва по 580 лв., но 20 дни по-късно цената вече е скочила до 620 лв. на пристанище, припомни Дикме. Именно затова той смята, че бизнесът не трябва да се ограничава с фиксирани цени, а цялата търговия трябва да се изпършва на пазарен принцип.
Зърнопроизводитители недоволстват заради блокирания износ
Колкото до попълването на държавния резерв, по-добре е кабинетът сега да одобри сключването на сделки „на зелено” от нова реколта с производителите, като тези 1,1 млрд. лева, предвидени за попълване на резерва, се влеят като приходи за сектора точно сега, посочи още Мехмед Дикме. А наличностите със старо зърно да се изнесат в момента, тъй като поскъпването на зърното е изгодно за всички.
Ще припомним, че Мехмед Дикме ръководеше агроведомството в предкорупционния му период и беше отстранен от партията, която го издигна.
Дикме продължи тясната си връзка със земеделската общност, защитавайки интересите на реалния бизнес. В днешното интервю той посочи, че е получил покана от браншовите организации в отрасъла „Плодове и зеленчуци” да присъства на утрешните протести, които се организират заради силно ограниченото подпомагане на този сектор.
„Няма как да присъствам, но съм съпричастен с проблемите на бранша”, обясни още Дикме. Сегашните спекулации с поскъпването на храните не са причинени от земеделцитеа, а са резултат от поскъпването на газа, горивата и ел. енергията, категоричен е бившият министър. И добави, че цените на тока станаха „безбожно високи”, достигайки 980 лв. за мегават.
При тези условия държавата не трябва да пречи на бизнеса, а да го подкрепя и да продължи със социалната подкрепа за населението, защото цените на храните ще продължат да вървят нагоре.