Държавната интервенция на пазара на зърно, одобрена от кабинета през миналата седмица, стана център на оспорван дебат, проведен индиректно между вицепремиера и министър на финансите Асен Василев и бившия земеделски земеделски министър от управлението на ГЕРБ и депутат от опозицията Десислава Танева. Двамата изразиха позиции в две поредни интервюта, дадени днес в предаването „Неделя 150” по БНР.
Танева разкритикува решението на кабинета зърнените култури да бъдат изкупени през Софийската стокова борса през държавна фирма, която отдавна е с изпразнени функции, основавайки се на становището, че по този начин производителите нямало да постигнат търсенитеи цени, на нивата на световните котировки. Според нея тези цени са с 30% по-ниски, а това би попречило на бизнеса да подсигури по-високи доходи, така че да обезпечи средства за пролетната сеитба и производството на новата реколта.
Вицепремиерът Василев обаче контрира Танева с аргумента, че търговията през стоковата борса на България е достатъчно прозрачна и чрез това изкупуване държавата наистина ще защити обществения интерес, като осигури зърнения баланс на страната до 2023 година.
С това решение ще се пресекат намеренията на голяма част от търговските оператори, които възнамеряват да изнесат почти цялото количество, намиращо се на склад в страната, посочи още Василев. „България единствена от европейските държави разполага с над 2,3 млн. т зърно извънредни запаси и за разлика от Унгария и Сърбия например, ние имаме възможност да експортираме. Но преди този износ, сме длъжни да осигурим количествата за населението и за фураж”, посочи вицепремиерът. Много твърдо той се обърна към представителя на ГЕРБ с думите, че, няма да се допуснат да бъдат защитавани конкретни бизнес интереси, чиято цел е експорт на цялото изкупено от земеделците производство.
Първите сделки през борсата се чакат след 14 март
Припомняме, че по данни на самите фермери в складовете на българските земеделци се намира едва 15-20% от зърнения запас, останалите количества са изкупени от търговските компании още през миналата година. Така че аргументите, че сегашното изкупуване ще попречи на фермерите да осигурят средства за сеитбата са доста неоснователни.
По повод критиките на опозицията, че кабинетът поставял административни бариери срещу зърнения експорт, Асен Василев обясни, че държавата по никакъв начин няма да допусне целият резерв на страната да бъде изнесен, каквито са намеренията на определени кръгове. По този начин той намекна, че ако фирмите не желаят да продават през стоковата борса, тогава държавата ще би могла да приложи и мерки, аналогични на тези в другите европейски пазари, като например забрани за износа и др.