Доста горещ става столът за министъра на земеделието Иван Иванов заради неяснотите по спрения износ на зърно и проблемите, които производители и търговци срещат от миналата седмица по договорите си за продажба на пшеница извън страната. Напрежението сред фермерите расте и поради неофициално ширещатата се информация, че тон пшеница през Софийската стокова борса щял да се изкупува за 570 лева, докато в момента световните борсови цени гравитират около 750 лв. за тон.
„Настояваме земеделският министър (защото това е негова работа, а не на финансовия министър) да излезе и подробно да съобщи точно как държавата ще изкупи онези 1,5 млн. т зърно, за които от бюджета бяха гласувани 1,1 млрд. лв.”, заяви за sinor.bg Борислав Петков, производител от Ямболско. Според него, ако държавата наистина е решила да купува под борсовите цени, то е редно да компенсира земеделците с допълнителни плащания, с които да се достигне реалната борсова цена на пшеницата, слънчогледа, рапицата или царевицата.
Основната информация досега беше оповестявана от вицепремиера Василев
Земеделците са неприятно изненадани и от забраните върху износа – и то в момент, когато фермерите ще имат сериозни разходи по пролетните дейности. „Рано сутринта днес в администрацията на Бургаското пристанище видяхме тази табела, с която има пълна забрана върху износа на зърно и торове. Не можеш от една страна да даваш унизително ниска цена за попълване на резерва, а от друга – да спираш бизнеса да търси достойна цена за своето производство”, коментира още Петков.
Държавата започва да се тресе от протести
Ако този проблем не се разреши, с малкото останали свободни количества нафта земеделците от Южна България са готови да излязат с тракторите и да блокират Бургаското пристанище, ако земеделският министър Иванов продължава да мълчи, посочи още земеделецът.
Рано сутринта блокади имаше и по граничния пункт с Гърция при Кулата, където заради тежки митнически проверки се образува колона от над сто тира.