Емисиите парникови газове, приравнени към въглероден двуокис, в държавите-членки на Европейския съюз през третото тримесечие на 2021 г. са достигнали 881 млн. тона, което е с едва 10 млн. тона по-малко от същото тремисечие на 2019 г., съобщи европейската статистическа служба „Евростат”. Експертите до голяма степен свързват увеличението на емисиите с ефектите от възстановяване на икономиките в ЕС след резкия спад в активността на компаниите през периода на пандемията от коронавирус.
В повечето държави-членки вредните емисии бележат ръст и спрямо третото тримесечие на 2020 г., като средното увеличение е с 6%, отразявайки възобновяването на активната дейност на предприятията. Безспорен водач по този показател в ЕС е България с 22,7%, следвана от Латвия с 16,2% и Гърция с 13,1%. Най-силен спад навредните емисии пък е регистриран в Словения (с 2,6%), в Люксембург (с 2,3%) и в Нидерландия (с 1,6%).
Значителна част от парниковите емисии в ЕС е дошла от промишленото производство – 23%, следвана от електроснабдяването с 21% и домакинствата и селското стопанство с по 14%.