Начало » Важно за фермера » Животновъдство
15.01.2022 г.

За първи път африканска чума по дивите свине в континентална Италия

За първи път африканска чума по дивите свине в континентална Италия

Африканска чума по свинете (АЧС) бе потвърдена при дива свиня, открита в община Овада в италианската провинция Алесандрия съобщиха от Центъра за оценка на риска по хранителната верига, позовавайки се на материали на италианската информационна агенция ANSA, а впоследствие – и от Световната организация за здравето на животните (OIE). В доклад на OIE от 10 януари 2022 г. се съобщава за открита мъртва дива свиня в Северозападна Италия. Направените тестовете във Ветеринарния институт по експериментална зоопрофилактика в провинциите Умбрия и Марке са потвърдили генотип II на вируса  на АЧС. Става дума за същия щам, който в момента циркулира в Източна Европа, Азия и Океания, започнал като епидемична вълна през 2007 г. в Грузия и след това се разпространи като пандемия. Официално Италия не е напълно чиста от АЧС, тъй като на оостров Сардиния генотип I на заболяването все още е ендемичен, но в голяма степен контролиран. На останалите места в Южна Европа, където генотип I на АЧС е бил откриван преди (Испания и Португалия), борбата с него е приключила успешно през 80-те години на миналия век. 

На 10 януари 2022 г. са открити още 3 трупа на диви свине отново в Северозападна Италия, съответно в община Франконалто в провинция Пиемонт и в село Изола дел Кантоне в провинция Генуа, за които се подозира, но все още не е потвърдено, че са положителни за АЧС. Според друг източник са открити още 3 трупа на дива свиня, две от животните по пътя „Бокета” между моста „Сан Джорджо” и ферма „Каросина”, а третата дива свиня е намерена във Вал Морсоне близо до провинциален път в местността „Фонтана”. Взети са проби и от трите трупа, които ще бъдат анализирани, а телата са унищожени според действащото законодателство.

Регионалният съветник по здравеопазване в Пиемонт Луиджи Генезио Икарди сподели, че вече се провеждат срещи с териториалните компетентни ветеринарни служби, органите за управление на горите и на околната среда и дивата природ, както а ис  ловните съюзи. Съгласно Националния план за извънредни епидемични ситуации е започнато създаването на кризисни звена на местно, регионално и национално ниво за изпълнение на действията, предвидени в Националния оперативен план и специфичните наредби.

Определена е предпазна зона, която включва 60 области, и зона за наблюдение със съответните предписания. Икарди увери, че се работи с максимална бързина, с незабавно и координирано прилагане на мерките за борба с дивите свине, което е от съществено значение в опитите за ограничаване и изкореняване на болестта, доколкото е възможно.

През последните дни на 2021 г. в Италия се говореше за завишен риск от разпространение  на вируса на АЧС, свързан с „прекомерното разрастване и увеличаване на популацията на дивата свиня“, каза още Икарди. 

От епидемиологична гледна точка основно се поставя въпросът за произхода на заразата. Най-близките случаи и огнища до Италия по въздушна линия са в Унгария (приблизително 1000 километра) и граничната територия между Германия и Полша (приблизително 1100 км.). Към момента няма информация за вероятен източник на заразата, но голямо разстояние предполага, че най-вероятният преносител е човешкият фактор – чрез предмети, оборудване, дрехи, обувки и храна или ловци (ловен туризъм). 

По данни на Националната селскостопанска конфедерация на Италия (Confagricoltura) поголовието от домашни свине в страната е около 8,9 млн. Италия е на 7-мо място по производство на свинско в Европейския съюз, като приходите на бранша достигат 8 млрд. евро годишно.

Появата на АЧС при диви свине в Северна Италия е показателна, че вирусът на АЧС „завладява“ нови страни в Европа и средно напредва в последните години с обхващането на поне една нова страна в пандемията.

За първи път африканска чума по дивите свине в континентална Италия
11561
 

Последни материали
Виж
Проведе се мащабно обучение за разследване на отравяния на диви животни
Забраната за внос не е целяла подпомагане на местните производители
Турция се мъчи да пласира огромни запаси скъпа пшеница
Актуални данни за болестите и неприятелите
Заради сушата пшеницата е на втори лист, а ранната рапица – фаза „розетка“
Твърдата пшеница е изключението през сезона
ЕК сви рязко оценките за реколтите от мека пшеница, царевица и слънчоглед в ЕС
До 12 ноември
Само седмица да се запознаете с насоките при кандидатстване за млади, малки и нови фермери
Класическо кьопоолу
Свързани материали
Виж
От БАБХ предприемат мерки за пресичане на разпространението на болестта
Откриха изхвърлени трупове на домашни свине с АЧС в Пловдивско
В последните две години няма случаи на АЧС във ферми у нас, но рискът остава висок
Министерският съвет одобри План за контрол и предотвратяване разпространението на АЧС до 2026 г.
Под 10% от проверените през 2023 г. глигани са заболели от АЧС
Освен дивите свине проверявайте и домашните за трихинелоза!
От ИАГ призовават ловците да бъдат отговорни и им пожелават добра слука
Открива се груповият лов на дива свиня и ловът на местен дребен дивеч
Заради откриването на груповия лов на дива свиня от 1 октомври
БАБХ напомня на ловците да предават проби за изследвания за АЧС
В изпълнение на стратегии на ЕС за пресичане на разпространението им
Обучават още 4000 ловци за борба с АЧС и птичия грип
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини