Новото ръководство на министерството на земеделието ще предложи девет варианта за усвояването на резерва, който ще бъде акумулиран от прилагането на таваните по директните плащания, и те ще бъдат теми на разговорите, започващи с представителите на браншовите организации от днес. Това съобщи министърът на земеделието Иван Иванов в интервю за националното радио, пояснявайки, че до края на седмицата по график ще се проведат срещи с фермери от всички подсектори в селското стопанство - дори и тези, които не са браншово представени.
Основният дискутиран въпрос ще бъде свързан с точните направления, където да бъде пренасочен ресурсът от приложените тавани – дали за преразпределително плащане за постигане на устойчивост в доходите, дали ще има промяна в обвързаното с производството подпомагане, като бъде прехвърлено от Първи към Втори стълб (сегашната ПРСР), или пък друг от 9-те варианта, обсъждани от администрацията.
Припомняме, че коалиционните партньори в новия кабинет се обединиха около 100 хил. евро тавани на плащанията за едно стопанство.
Темата е изключително сложна, затова и министър Иванов възнамерява да възложи на външна фирма- оценител подготовката на финансовите мерки, така че администрацията да бъде подпомогната в изработването на Стратегическия план за развитие на земеделието до 2027 г.
Министър Иванов повтори, че самият план на България трябва да бъде готов в края на февруари, наъ-късно – в началото на март, така че да се внесе в Европейската комисия за обсъждане.
Внасяме Стратегически план в Брюксел през февруари
По повод въпроси от фермери, свързани с бъдещото законодателство в областта на поземлените отношения, министърът припомни, че ведомството е напреднало в подготовката на информационната система, така че от 2023 г. да започне електронното наблюдение и идентификация на земеделските площи.
Коментирайки ситуацията с цените на горивата и тока, министър Иванов подчерта, че в следващите дни предстои обсъждане на бюджета за 2022 г. Ще бъдат водени разговори с Министерство на финансите за „един увеличен ресурс за държавни помощи, за да може максимално рационално да се използва той за интервенции в подкрепа на земеделските производители. Още в началото на година ще бъде прехвърлен ресурс от подпомагането на производителите на полски зеленчуци към тези на оранжерийни.
Във връзка с въпрос за проверките за акцизите, министърът посочи, че те ще помогнат за осветляването на сектора и ще го направят по-конкурентоспособен.