Ако правилно сте подбрали почвата за разсада си, тогава и качеството му ще бъде напълно гарантирано. Всяка култура се нуждае от специфична грижа, като това включва и подходящата почвена смес. Установено е, че съществуват компоненти, наричани „органични убийци на разсада“, към които трябва да подхождаме много внимателно. Можем да купим и готова смес, но не винаги има гаранция, че ще попаднем на качествен материал.
Какви трябва да бъдат почвените смеси?
В идеалния случай се използват две смеси – за семената и за пикиране на разсада. Важно условие при засяване на семената е почвената смес да бъде рохкава, лека и влагоемка, както и да не пресъхва бързо, а също да запазва обема си при съхнене. Другото важно условие е да не съдържа голямо количество хранителни вещества.
Почвените смеси за пикиране на разсада пък задължително трябва да бъдат по-плодородни. Те могат да съдържат обеззаразена плодородна градинска или горска почва от широколистни гори (в иглолистните почвата има висока киселинност), прегорял оборски тор, пясък, узрял компост или торф.
Съществуват различни варианти за почвени смеси, но оптималното съотношение е 1:1:0,5:0,5 – плодородна почва, оборски тор, пясък и компост (компостът може да бъде заменен с дървесни стърготини). Тази смес може да бъде допълнително дообогатена предвид специфичните нужди на различните култури. За доматите може да се добави дървесна пепел (1-2 шепи на кофа почвена смес), за пипера и патладжана по 1,5 кибритени кутийки калиев сулфат и суперфосфат, а за краставиците и зелето 1.5-2 кутийки карбамид.
Разсадът е лесно уязвим и затова трябва да се подхожда много внимателно към някои компоненти.
В природата не съществува нищо, което еднозначно може да бъде наречено полезно или вредно, но спазването на правилата при подготовката на почвената смес е едно от условията за качествен разсад и бъдеща добра реколта.
Глинести почви
Тя често съставлява голяма част от градинската пръст и прави почвата много плътна и груба, не позволява да постъпва въздух към растенията, а освен това бързо изсъхва повърхностния слой и променя обема си. В глината се съдържат минерални вещества, но те са трудно достъпни за растенията. Тежките глинести почви не са подходящи. За почвените смеси трябва да се използват песъчливо-глинести.
Пясък
Кариерният или строителен пясък има друго предназначение и е неподходящ за приготвяне на почвени смеси. Той често е наситен с много глина и това може да се окаже пагубно за младите растения.
За разсадните смеси трябва да се използва речен пясък и по възможност по-едър. Той ги прави водо- и въздухопропускливи, но трябва да се знае и това, че практически не съдържа хранителни вещества. Присъствието му трябва да бъде балансирано.
Оборски тор
Важно е оборският тор да бъде много добре угнил, защото пресният отделя много газове, а заедно с тях и топлина, което оказва негативно влияние на кореновата система на младите растения. Не трябва да се забравя и това, че повишава значително киселинността на почвата. Освен всичко останало, недобре угнилият оборски тор може да бъде източник на различни вредители, патогени, причинители на инфекции и плевели.
Компост
По отношение на компоста съществуват различни, даже диаметрално противоположни мнения, но това противоречие има своето обяснение – в процеса на гниене на растителните остатъци се отделя голямо количество топлина, която често оказва пагубно влияние на младите растения. Неоспорим е факта, че добре узрелият компост носи само ползи за растенията – във фазите на необходимост от по-големи количества азот е особено ценен.
Дървесни стърготини
Субстратът от дървесни стърготини с успех се използва при покълване на семената, защото осигурява отлична пропускливост на въздуха и водата, като създава добри условия за развитие на мощна коренова система, което улеснява пресаждането. То трябва да стане веднага след появата на първите истински листа, защото практически малкото хранителни вещества се изчерпват и разсадът започва да расте бавно, пожълтява, а стъблата остават много тънки.
Желателно е да се използват дървесни стърготини от широколистни дървета, защото иглолистните създават кисела среда и могат да нанесат голяма вреда на повечето култури. Положени и добре угнили в компоста, дървените стърготини създават благоприятна среда за развитие на растенията.
Отглеждането на качествен разсад е важна задача и трябва да се отнасяме отговорно, защото до голяма степен от това зависи бъдещата реколта.