Начало » Хоби земеделие » Малката градина
05.11.2019 г.

Начини за превръщане на глинестата почва в плодородна

Начини за превръщане на глинестата почва в плодородна

Глинестата почва е плътна, неплодородна и от нея не може да се очаква добра реколта. Съществуват различни видове глинести почви (червена, бяла, сива, синьо-зелена), като една част от тях могат да се превърнат в плодородни без много финансови разходи и усилия. Трудно се поддават на облагородяване синьо-зелената и сива глина, а на тези почви не расте нищо.

На тежките глинести почви растенията се развиват лошо, често боледуват или загиват от недостиг на хранителни вещества. Създаването на благоприятни условия за отглеждане на овощни и зеленчукови култури е свързано с облагородяване на почвата – превръщането и в рохкава, въздухо- и влагопропусклива.

Методи за подобряване състава на глинестите почви

1. Компост и оборски тор

Наторяването на глинестите почви с минерални торове е безполезно, защото те са много плътни и не пропускат кислород. За подобряване на структурата е необходимо да се обогатят с органични торове.

Като начало може да се започне с внасяне на угнил оборски тор, зрял компост или торф. Внасянето на пресен оборски тор е възможно да повреди безвъзвратно растенията.

Органичните торове се добавят по време на есенната или пролетна обработка, като принципът е: „колкото повече, толкова по-добре“. За минимална норма се приемат две кофи на квадратен метър земя.

Плодородието на почвата може да се подобри без оборски и минерален тор!

Обработката се извършва на 15-20 см, като на тази дълбочина ще се завъдят различни полезни микроорганизми и дъждовни червеи, чиито продукти от жизнената дейност ще обогатят почвата. Тя ще стане рохкава, въздухо- и влагопропусклива.

2. Отлежали дървени стърготини

Дървените стърготини перфектно разхлабват, структурират и обогатяват почвата. За целта трябва да бъдат подготвени правилно – внасянето на пресни не се препоръчва, защото по време на гниенето ще усвоят азота от почвата и ще намалят плодородието.

Неотлежалите стърготини се накисват за един ден в 1%-ен разтвор на карбамид.

Препоръчителната доза е една кофа отлежали стърготини на квадратен метър.

3. Речен пясък

Речният пясък ще помогне за разрохкване на глинестата почва и за подобряване на нейната структура. Той няма да подобри плодородието, а само ще допринесе за намаляване на плътността, но ако се добави и хумус – тогава ползата ще бъде двойна.

Количеството внесен пясък зависи от плътността на почвата и културите, които ще се отглеждат – за цветя и зеленчукови култури препоръчителната доза е една кофа на квадратен метър, а при отглеждане на зеле, ябълкови дървета и цвекло дозата се намалява наполовина.

При ежегодна обработка по този начин дебелината на плодородния слой ще се увеличи с около 20 см за 5 години.

4. Сидерати

Отглеждането на сидерати на глинестите почви ще позволи те да се структурират, обогатят и ще повлияе благоприятно на полезната микрофлора. Подходящи са следните култури: ръж, фацелия, детелина, лчцерна, лупина и бял синап.

Тези сидерати оздравяват почвата и подпомагат нейното разкисляване. За облагородяване на глинестите почви могат да се използват стъблата и листата на царевицата – грубите влакна на растението се разлагат бавно и повлияват положително въздухопропускливостта и плътността.

5. Други компоненти

При много тежките глинести почви може да се използва дребна баластра. При промяна в температурата и влажността тя заставя почвата да се движи и по този начин я обогатява с въздух.

За обогатяване на глинестите почви може да помогне и перлита, но той е лек материал и трябва да се внася така, че над него да остане слой почва минимум 10 см. Този материал помага да се задържи въздух и влага в почвата над него и не позволява да се отмиват полезните вещества, постъпващи от торовете и микроорганизмите.

Начини за превръщане на глинестата почва в плодородна
93482
 

Последни материали
Виж
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 22-28 ноември 2024 година
Предстоящото застудяване може да е критично за неукрепналите есенници
Не подценявайте житните мухи – сем. Itonididae (Cecidomydae) и Anthomylidae
ДФЗ
Предупреждение към фермерите до 25 ноември да коригират площите си в СЕУ
Свързани материали
Виж
Растения-индикатори за повишена киселинност на почвата
Практика
Обгогатяване на почвата в оранжерията през есента
Необходими са спешни действия за справяне с деградацията на почвите в Европа
Съвети за градинаря
Влагозарядното поливане тази есен е задължително!
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 4-10 октомври 2024 година
Повсеместни обилни валежи ще продължат да подобряват запасите от влага в почвата
Обогатяването на почвата с дървесна пепел през есента е много полезно
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини