Начало » Хоби земеделие » Малката градина
05.11.2019 г.

Начини за превръщане на глинестата почва в плодородна

Начини за превръщане на глинестата почва в плодородна

Глинестата почва е плътна, неплодородна и от нея не може да се очаква добра реколта. Съществуват различни видове глинести почви (червена, бяла, сива, синьо-зелена), като една част от тях могат да се превърнат в плодородни без много финансови разходи и усилия. Трудно се поддават на облагородяване синьо-зелената и сива глина, а на тези почви не расте нищо.

На тежките глинести почви растенията се развиват лошо, често боледуват или загиват от недостиг на хранителни вещества. Създаването на благоприятни условия за отглеждане на овощни и зеленчукови култури е свързано с облагородяване на почвата – превръщането и в рохкава, въздухо- и влагопропусклива.

Методи за подобряване състава на глинестите почви

1. Компост и оборски тор

Наторяването на глинестите почви с минерални торове е безполезно, защото те са много плътни и не пропускат кислород. За подобряване на структурата е необходимо да се обогатят с органични торове.

Като начало може да се започне с внасяне на угнил оборски тор, зрял компост или торф. Внасянето на пресен оборски тор е възможно да повреди безвъзвратно растенията.

Органичните торове се добавят по време на есенната или пролетна обработка, като принципът е: „колкото повече, толкова по-добре“. За минимална норма се приемат две кофи на квадратен метър земя.

Плодородието на почвата може да се подобри без оборски и минерален тор!

Обработката се извършва на 15-20 см, като на тази дълбочина ще се завъдят различни полезни микроорганизми и дъждовни червеи, чиито продукти от жизнената дейност ще обогатят почвата. Тя ще стане рохкава, въздухо- и влагопропусклива.

2. Отлежали дървени стърготини

Дървените стърготини перфектно разхлабват, структурират и обогатяват почвата. За целта трябва да бъдат подготвени правилно – внасянето на пресни не се препоръчва, защото по време на гниенето ще усвоят азота от почвата и ще намалят плодородието.

Неотлежалите стърготини се накисват за един ден в 1%-ен разтвор на карбамид.

Препоръчителната доза е една кофа отлежали стърготини на квадратен метър.

3. Речен пясък

Речният пясък ще помогне за разрохкване на глинестата почва и за подобряване на нейната структура. Той няма да подобри плодородието, а само ще допринесе за намаляване на плътността, но ако се добави и хумус – тогава ползата ще бъде двойна.

Количеството внесен пясък зависи от плътността на почвата и културите, които ще се отглеждат – за цветя и зеленчукови култури препоръчителната доза е една кофа на квадратен метър, а при отглеждане на зеле, ябълкови дървета и цвекло дозата се намалява наполовина.

При ежегодна обработка по този начин дебелината на плодородния слой ще се увеличи с около 20 см за 5 години.

4. Сидерати

Отглеждането на сидерати на глинестите почви ще позволи те да се структурират, обогатят и ще повлияе благоприятно на полезната микрофлора. Подходящи са следните култури: ръж, фацелия, детелина, лчцерна, лупина и бял синап.

Тези сидерати оздравяват почвата и подпомагат нейното разкисляване. За облагородяване на глинестите почви могат да се използват стъблата и листата на царевицата – грубите влакна на растението се разлагат бавно и повлияват положително въздухопропускливостта и плътността.

5. Други компоненти

При много тежките глинести почви може да се използва дребна баластра. При промяна в температурата и влажността тя заставя почвата да се движи и по този начин я обогатява с въздух.

За обогатяване на глинестите почви може да помогне и перлита, но той е лек материал и трябва да се внася така, че над него да остане слой почва минимум 10 см. Този материал помага да се задържи въздух и влага в почвата над него и не позволява да се отмиват полезните вещества, постъпващи от торовете и микроорганизмите.

Начини за превръщане на глинестата почва в плодородна
101249
 

Последни материали
Виж
С почит пред мемориала на загиналите лесовъди започват събитията по повод 100 години Седмица на гората
Вече в 17 области на страната се отглежда тютюн, интересът на фермерите се увеличава
Суроватката изпреварва сухото мляко по доставени количества
Вносът на млечни продукти в Китай расте за четвърти пореден месец
След влизането на страната в ЕС
За 18 години родните кооперативи са намалели с 40%, а ползваната от тях земя – с 35%
Пушена скумрия с кисело мляко
С 13 на сто при сключените договори и с 15 на сто при доставките
Износът на пшеница от САЩ върви изпреварващо спрямо миналия сезон
Свързани материали
Виж
Пролетно подхранване на растенията в градината
За здравина и устойчивост
Не допускайте преполиване или пресушаване на разсада!
Практика
Костното брашно е ценен органичен тор – плюсове и минуси
Съвети за градинаря
Сеченето на разсада – постоянна заплаха за ранното зеленчукопроизводство
Полезни съвети
Защо се появява мухъл върху почвата на разсада и как да го отстраним
Полезно е внасянето на минерални торове преди засяване на сидератите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини