Силното обезценяване на турската лира започна да се отразява на селското стопанство в страната, а това скоро неминуемо ще се случи и за доставките на храни в туристическия бранш, коментират от електронното издание Турпром, като се позовават на съобщения в местни средства за масова информация. „Положението с доставчиците е бедствено”, заяви Билал Ай, председател на Асоциацията за млякото и млечните продукти в общинския център Манавгат в провинция Анталия. Причината е в поскъпването на фуражите за добитъка, накарали доста производители на млечни продукти в Турция да пращат стадата си за клане. „Ако положението не се промени, ако не предотвратим това, компаниите, доставящи продукти в хотелите през туристическия сезон 2022 г., ще започнат да изпитват затруднения с млякото и млечните продукти, както и с яйцата и пилешкото месо”, смята Ай.
Той е категоричен, че в настоящите условия турските фермери няма да издържат дълго – резервите ще им стигнат най-много за 3 месеца. „Преди година и половина 50 килограма фураж за млечни животни стуваше 60 лири (4,45 евро по текущия курс – бел. ред.), а днес – 180 лири. При това цената на литър сурово мляко е 4,7 лири, а себестойността му за производителя в настоящите условия е 5,6 лири. В крайна сметка производителите бяха принудени да изпратят и племеннитестада за клане”, разказва председателят на асоциацията. Според него Турция е страната с най-високи разходи за суровини за млечното животновъдство в света.
По думите му проблемът може да се реши само със стимулиране на родното селско стопанство, иначе ще се наложи фуражите да се внасят, което е нереално. Като добър пример в това отношение той посочва Нидерландия, където фермерите получават силна подкрепа от държавата и млечното животновъдство става устойчиво за производителите, тъй като излизат на пачалба, а в самата страна, „чийто размер е по-малък от провинция Коня”, има достатъчно марки мляко и млечни продукти. Именно холандски млечни продукти се предлагат на туристите на борда на „Турските авиолинии”.
Ай изтъква също, че нуждите на туристическия бранш са практически „бездънни”, затова и всяка криза с доставките създава рискове. „Хотелите в района на Манавгат с 300 хил. легла се нуждаят от 100 млн. яйца и 12 хил. тона пилешко месо на сезон, както и 6 хил. тона червено месо, 8 хил. тона домати, 1000 тона маслини, 5 хил. тона сирена и 15 хил. тона прясно и кисело мляко”, обяснява той.