Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
23.12.2021 г.

Най-безопасните и надеждни дезинфектанти за семена

Подгответе ги за разсадите
Най-безопасните и надеждни дезинфектанти за семена

Копър Снимка:sinor.bg

Повече от 80% от болестите по растенията се предават със семената. Това налага да се вземат превантивни мерки преди засяване, за да избегнем последващи проблеми. Много болести (фузариум, кладоспориум и др.) имат скрит начин на живот, а когато признаците са вече налице, тогава може да се окаже много късно.

Семената, които може и да не се дезинфекцират

Не всички семена трябва да се дезинфекцират и особено тези, които узряват в сухи семенни шушулки. Не се нуждаят от дезинфекция семената на копъра, морковите, кориандъра, а също и тези на цвеклото, марулята, репичките и дайкона.

Кои семена трябва да се дезинфекцират и защо?

Много полезно е да се обеззаразяват семената на зелевите култури – бяло и червено главесто, пекинско, карфиол, броколи, брюкселско или друг вид, защото събират много болести.

Семената, узряващи в сочните плодове – домати, краставици, патладжан, пипер, тиква, също крият опасности от пренасяне на болести.

Тези мерки се отнасят предимно за семената, които сме събрали сами, но ако на опаковката не е посочено, че са обработени – също.

Инкрустираните (дражирани) семена са покрити с различни вещества – пестициди, подхранващи или други добавъчни вещества, които защитават от болести, подхранват и се постига еднаква форма, което улеснява засяването. Такива семена обикновено са оцветени „сигнално“, което ги отличава от необработените. Такива семена се засяват директно и всякакви манипулации са противопоказни за тях.

Какви дезинфектанти да използваме?

Най-често използвани са препаратите „Беномил 50 ВП” или „Фундазол 50 ВП” – 10 г на 2 л вода. Достатъчно е семената да престоят в разтвора 10-15 мин. Ефектът е отличен, а непосредствено след процедурата трябва да се подсушат на топло и проветриво място.

Калиевият перманганат и медният сулфат са също често използвани дезинфектанти. Опитът показва, че в този случай някои гъбички могат да оцелеят, но количеството им е значително по-малко.

Друг вариант за дезинфекция е водородният пероксид (Н2О2). В този случай най-често се използва 3-процентен разтвор, който се продава в аптеките. Важно е да знаем, че при повишаване на температурата на разтвора до 35-40 градуса по Целзий е достатъчно семената да се държат 7-10 минути, а при обработване на стайна температура времето се увеличава до около 30 минути. За тази процедура не могат да се използват метални съдове.

Третирането с пероксид води не само до унищожаване на част от патогенната микрофлора, но подобрява кълняемостта и прави разсада по-устойчив на неблагоприятни условия.

Хлорхексидинът е мек и много надежден дезинфектант и може да се намери във всяка аптека. Той не уврежда семената, а в същото време може само за 30 минути да унищожи всички бактерии и гъбички по тях. След третиране семената не се измиват, а се засяват директно.

Сезонът на разсада наближава и по-лесно е да вземем превантивни мерки и да предотвратим някои заболявания, отколкото да лекуваме по-късно.

Най-безопасните и надеждни дезинфектанти за семена
18933
 

Последни материали
Виж
Важно!
Необходима подготовка за каляване на разсада преди садене
Шапка невидимка
От БАБХ не знаят за протест на овчари, които бойкотирали техни разпоредби
Форумът се провежда от 12 до 16 май в Стара Загора
Специализираното изложение за земеделие БАТА АГРО ще представи 204 фирми от агросектора
Присъдиха награда от 100 хиляди евро за принос към хуманното отношение към животни
Първо интервю с Марин Генуров, председател на БАПОП
От 3 години зимното производство на оранжерийни зеленчуци намалява, а МЗХ сякаш е оглушало
Агне, пълнено с боб
Свързани материали
Виж
У нас се намира най-голямата семенна генетична банка в югоизточна Европа
МЗХ ще подкрепя опазването на разнообразието на сортовете зеленчуци и овошки
Предстоящо
На 12 април в Елин Пелин се организира Фестивал на семената
Бюджетът е същият като през 2024 г.
1,2 млн. лева утвърди ДФЗ за производството на качествени семена и посадъчен материал
Полезни съвети
Оптимални температури за покълване на семената
Полезни съвети
Стайни цветя са естествени стимулатори за ускоряване развитието на разсада
Съвети за градинаря
Стратификация на семената и подготовка за сеитба
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини