Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
23.12.2021 г.

Най-безопасните и надеждни дезинфектанти за семена

Подгответе ги за разсадите
Най-безопасните и надеждни дезинфектанти за семена

Копър Снимка:sinor.bg

Повече от 80% от болестите по растенията се предават със семената. Това налага да се вземат превантивни мерки преди засяване, за да избегнем последващи проблеми. Много болести (фузариум, кладоспориум и др.) имат скрит начин на живот, а когато признаците са вече налице, тогава може да се окаже много късно.

Семената, които може и да не се дезинфекцират

Не всички семена трябва да се дезинфекцират и особено тези, които узряват в сухи семенни шушулки. Не се нуждаят от дезинфекция семената на копъра, морковите, кориандъра, а също и тези на цвеклото, марулята, репичките и дайкона.

Кои семена трябва да се дезинфекцират и защо?

Много полезно е да се обеззаразяват семената на зелевите култури – бяло и червено главесто, пекинско, карфиол, броколи, брюкселско или друг вид, защото събират много болести.

Семената, узряващи в сочните плодове – домати, краставици, патладжан, пипер, тиква, също крият опасности от пренасяне на болести.

Тези мерки се отнасят предимно за семената, които сме събрали сами, но ако на опаковката не е посочено, че са обработени – също.

Инкрустираните (дражирани) семена са покрити с различни вещества – пестициди, подхранващи или други добавъчни вещества, които защитават от болести, подхранват и се постига еднаква форма, което улеснява засяването. Такива семена обикновено са оцветени „сигнално“, което ги отличава от необработените. Такива семена се засяват директно и всякакви манипулации са противопоказни за тях.

Какви дезинфектанти да използваме?

Най-често използвани са препаратите „Беномил 50 ВП” или „Фундазол 50 ВП” – 10 г на 2 л вода. Достатъчно е семената да престоят в разтвора 10-15 мин. Ефектът е отличен, а непосредствено след процедурата трябва да се подсушат на топло и проветриво място.

Калиевият перманганат и медният сулфат са също често използвани дезинфектанти. Опитът показва, че в този случай някои гъбички могат да оцелеят, но количеството им е значително по-малко.

Друг вариант за дезинфекция е водородният пероксид (Н2О2). В този случай най-често се използва 3-процентен разтвор, който се продава в аптеките. Важно е да знаем, че при повишаване на температурата на разтвора до 35-40 градуса по Целзий е достатъчно семената да се държат 7-10 минути, а при обработване на стайна температура времето се увеличава до около 30 минути. За тази процедура не могат да се използват метални съдове.

Третирането с пероксид води не само до унищожаване на част от патогенната микрофлора, но подобрява кълняемостта и прави разсада по-устойчив на неблагоприятни условия.

Хлорхексидинът е мек и много надежден дезинфектант и може да се намери във всяка аптека. Той не уврежда семената, а в същото време може само за 30 минути да унищожи всички бактерии и гъбички по тях. След третиране семената не се измиват, а се засяват директно.

Сезонът на разсада наближава и по-лесно е да вземем превантивни мерки и да предотвратим някои заболявания, отколкото да лекуваме по-късно.

Най-безопасните и надеждни дезинфектанти за семена
18862
 

Последни материали
Виж
Има и по 50 лева, което според производител е абсурдно
Козунаците за Веикден са поскъпнали с около 5 на сто заради ДДС
Фермата с новия случай е известна с изключителни мерки за биосигурност
Германия отново е свободна от шап, Унгария откри пето огнище
Пак за 120 000 тона и срокове на доставка през август и септември
Йордания отмени търга за фуражен ечемик и насрочи нов за 23 април
Правят се последните домашни приготовления за Великден
На Велика събота духът на Иисус Христос разкъсва оковите на ада
В птицекомбината в Мизия цените не са променяни от 2 години
Производител не очаква яйцата за Великден да поскъпват
Полезни съвети
Трипс – големи проблеми от малък вредител
Свързани материали
Виж
Предстоящо
На 12 април в Елин Пелин се организира Фестивал на семената
Бюджетът е същият като през 2024 г.
1,2 млн. лева утвърди ДФЗ за производството на качествени семена и посадъчен материал
Полезни съвети
Оптимални температури за покълване на семената
Полезни съвети
Стайни цветя са естествени стимулатори за ускоряване развитието на разсада
Съвети за градинаря
Стратификация на семената и подготовка за сеитба
Тайните на покълване на семената и влияние на влажността
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини