Лешникът е листопадно растение. Ботанически принадлежи към рода Corylus на сем. Betulaceae. От гледна точка на практиката спада към орехоплодните. Видът се отличава с образуването на много издънки. Стъблото дава разклонения и така образува храст. На височина стига до 8 метра. Кореновата система е плитка и усвоява много добре наличните в почвения пласт хранителни вещества.
Видът е разделнополов и еднодомен. Това означава, че на едно растение има мъжки цветове, известни като реси, и женски, които са люспести пъпки. Плодът е орех, състоящ се от черупка и семе.
Възстановяване на овощните дървета
Лешникът устоява на мраз. Възпроизводствените (генеративните) органи издържат до - 20ºС, но при ранен цъфтеж и обледеняване на храстите пораженията не са изключени.
Цъфтежът започва в края на зимата и началото на пролетта. Това е времето, когато са възможни тежки поражения поради неблагоприятния режим на температура и влага. Плодовете узряват в края на август.
Какви сортове може да изберем?
Сортовият набор трябва да осигури взаимно опрашване на растенията, а така също и последователно зреене, когато лешниците са отглеждани в промишлено насаждение. Добре е да бъде осъществено зреене от средата на август до средата на септември. Средният добив от храст е около 15 кг.
На пазара за посадъчен материал може да намерите сортовете Ран Трапезундски, Бадемовиден, Римски и Али Баба.
Ран Трапезундски произхожда от Турция. Разпространен е по бреговете на Черно море. Растенията дават много издънки, отличават се с родовитост, но някои години могат да останат безплодни. Плодовете са заострени с конусовидно - яйцевидна форма.
Сортът Бадемовиден също произхожда от Турция. Плодовете му са продълговати с добро качество. Растението образува издънки, но те не стърчат, а са по-скоро разлати. При добри грижи растенията плододават редовно.
Римски произхожда от Южна Европа. Застъпен е в промишлените насаждения. Растенията дават едри закръглени плодове с много добро качество. Както и при сорта Трапезундски може да има безплодна година, но в пълна година плододаването е обилно.
Али Баба произхожда от Азърбайджан. Храстът е силен, изправен, родовит. Плодовете са дребни, плоско закръглени с много добро качество.
Доц. д-р Антоний Стоев
ИПАЗР „Никола Пушкаров”, София