Във Франция съществува голям кооператив, обединяващ над 350 производители на лешници, както и по-малки преработвателни и опаковъчни предприятия, които предлагат възможности за реализация и диверсификация на земеделските производители. Това съобщават от Сдружението на френските аграрни камари.
Най-големия производител на лешници във Франция е кооператива Unicoque, който се намира в Канкон в Лот и Гарона и има пет производствени обекта. Този кооператив има амбициозен план за развитие до 2030 г.: да достигне производствен потенциал от 30 000 тона, т.е. 3 % от световния пазар в сравнение с 1 % днес. През 2023 г. лешниковите насаждения, които не бива да се бъркат с ореховите, заемат 7 902 хектара във Франция и произвеждат 17 116 тона.
Преобладаващата част от лешниковите градини се намират в Аквитания, и по-конкретно в Лот и Гарон (60 % от френското производство) и Тарн и Гарон (20 %). Съществуват обаче още 71 департамента, в които има лешникови насаждения за селскостопанска и професионална употреба.
Световното производство на лешници се оценява на 1 милион тона. Турция е водещ производител и износител в света, като на нея се падат 70 % от световното производство. На второ място се нарежда Италия, а Испания, Съединените щати (по-точно Орегон) и Азербайджан също са големи производители.
Във Франция площта, заета с лешници, се е увеличила с 61,5 % между 2013 г. и 2023 г., което отразява силната динамика на развитие на лешниковите градини (източник madeinfr.fr).
В Южна Франция лешниковите насаждения се засаждат от края на ноември до края на януари, обикновено с гъстота от 600 до 800 дървета на хектар. Производството достига своя връх едва на осмата година. За разлика от някои овощни градини, в които дърветата трябва да бъдат подменени доста рано, лешниковите дървета могат да запазят оптималното си производство в продължение на много години. Някои лешникови насаждения са на възраст над 40 години.
Лешниците се берат ръчно от дърветата от края на юли, но най-често се берат, когато узреят, от земята между края на септември и края на октомври. Тази реколта може лесно да се механизира, като след това е необходимо измиване и изсушаване. Добивът е :
минимум : 1,5 тона/ха
средно : 2 до 2,5 тона/ха
а при оптимално производство: : 3,5 тона/ха