Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
11.12.2020 г.

Лешниковият хоботник е способен да унищожи напълно реколтата

Практика
Лешниковият хоботник е способен да унищожи напълно реколтата

sinor

Лешникът е покритосеменно растение от семейство „Брезови”, което има диворастящи и култивирани представители. Плодовете имат голяма дълготрайност и могат да престоят при нормални стайни условия няколко години, запазвайки всичките вкусови и полезни  качества. Често можем да бъдем изненадани от факта, че голяма част (60-70%) от събраните лешници са заразени с червеи и това не е станало по време на съхранение – те вече са били червиви.

Един от икономически най-важните вредители по леската е лешниковият хоботник (Balaninus nucum). При по-висока популация е в състояние да компрометира напълно лешниковата реколта. У нас е отдавна познат вредител и се появява редовно в районите, където растат лешници (диворастящи или култивирани).

Лешниковият хоботник е средно голям (7-8 мм дължина), има овално жълто-кафяво тяло и кафяви твърди крила. Хоботчето му е дълго, тънко и извито. Има едно поколение годишно, зимува близо до растенията като ларва в почвата и там какавидира. Когато температурата на въздуха се повиши до 15 градуса по Целзий (обикновено през май или началото на юни), те излизат и започват да нагризват листата, пробиват зелените малки плодчета и смучат сок от тях. Повредените плодчета бързо  пожълтяват, повяхват и окапват, а убожданията от хоботника се забелязват като малки черни точици.

Повреди нанасят възрастните индивиди и ларвите. Женският лешников хоботник снася яйцата си във вече понаедрялите плодчета – обикновено едно и по-рядко повече. Ембрионалното им развитие продължава 8-10 дни. Ларвата е бяла, без крака и с кафява глава. Изхранва се с ядката на плода и при пълно развитие достига до 10-12 мм, тогава пробива вече твърдата черупка и се заравя в почвата в землист пашкул – там остава да зимува.

Агротехнически мерки

Ако не се предприемат правилни и навременни мерки, вредителите могат да унищожат голяма част от реколтата. При условие, че искате да намалите популацията и използването на инсектициди, тогава в утринните часове (през май и началото на юни) постелете под храстите полиетиленово фолио и ги  стръсквайте. Сутрин рано бръмбарите са неактивни и не летят, а   после ги съберете и потопете в солена вода.

Прекопавайте почвата под храстите есен и пролет, за да унищожите зимуващите там ларви.

Сериозна борба си трябва

Събирайте редовно опадалите на земята повредени лешници, изнасяйте ги извън участъка и ги унищожавайте.

Химически мерки

В големите насаждения и при висока степен на нападение от лешников хоботник се налагат растителнозащитни пръскания. Пръска се срещу бръмбарите при появата им по лешниковите храсти, когато се хранят с листата и соковете на младите плодчета и когато женските снасят яйцата. Необходими са две или три пръскания през 10-на дни, като първото обикновено се провежда в края на май или началото на юни.

За борба с лешниковия хоботник могат да се използват различни инсектициди – Актара, Конфидор, Кораген 20 СК (широкоспектърен инсектицид с контактно и стомашно действие), Нуреле, Дурсбан 4 ЕК, Алфа Комби 51,25 ЕК и др. За предпочитане е да бъдат с по-дълъг карантинен срок – тогава се  пръска обикновено два пъти.

Турция и Италия, които са най-големите производители на лешници в света, се ориентират към създаване на сортове, устойчиви на лешников хоботник.

Лешниковият хоботник е способен да унищожи напълно реколтата
32762
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Как се провежда борбата с лешниковия семеяд
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини