Синор БГ вече представи кратка ботаническа и сортова характеристика на лешника. Проявилите интерес към този овощен вид могат да си купят посадъчен материал и да направят засаждане не само в края на вегетацията, но и в периода на зимния покой и рано напролет преди събуждането на растенията.
Първа част: Искате ли да отглеждате лешник?
Посадъчният материал трябва да произхожда от правоспособен производител. Подходящи са растенията на възраст до 3 години, защото по-старите се приспособяват трудно, особено при пролетното засаждане. Кореновата система трябва да има 3 – 4 добре развити корена. Посадъчният материал трябва да бъде освидетелстван като сорт и да е в добро здравно състояние.
Засаждането трябва да стане на предварително подготвени площи, където почвата е почистена от камъни, останки от загинали дървета и нежелана растителност. Съставът на почвата и почвените свойства трябва да бъдат проверени предвид бъдещото внасяне на торове. При наклонени места терасирането е добро решение, за да няма отнасяне на почва и за оптимизиране на водния режим. Ширината на терасите варира около 7 м., на която да са разположени 2 – 3 реда. Схемата на засаждане е квадратна 3 х 3 или правоъгълна 3 х 4 м.
Засаждането може да започне, когато почвата не е замръзнала и температурата е трайно положителна. Посадъчните ямки трябва да са достатъчно широки и дълбоки, за да поемат кореновата система и около нея да има свободно пространство. Добре е изкопаването да предшества с 15 – 20 дена засаждането, за да понесе почвеният пласт атмосферните условия.
Преди засаждането кореновата система подлежи на почистване и опресняване, например изрязване на повредени и изсъхнали корени, съкращаване на младите корени с 2 мм. Практика е преди засаждането обработените корени да бъдат накиснати в рядка каша от говежди тор и почва. Това е полезно за началното хранене на новото място.
При самото засаждане като ориентир служи кореновата шийка, над която да има почва 2 см. След заравяне почвата подлежи притъпкване. Независимо от периода на покой след засаждането е наложителна поливка, ако метеопрогнозата не дава близки и напоителни валежи от дъжд. Поливната норма е 10 – 15 литра на ямка.
Важно условие е включването на сортове, които са предвидени за опрашители, защото лешниковите растения не са самоопрашващи се. Опрашители трябва да има във всеки трети ред от насаждението. Схемата на засаждането и посоката на редовете зависи най-вече от посоката на преобладаващите ветрове в мястото на градината.
Доц. д-р Антоний Стоев
ИПАЗР „Никола Пушкаров”
София