Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
07.12.2021 г.

Как да засадим лешник?

Доц. д-р Антоний Стоев
Как да засадим лешник?

Синор БГ вече представи кратка ботаническа и сортова характеристика на лешника. Проявилите интерес към този овощен вид могат да си купят посадъчен материал и да направят засаждане не само в края на вегетацията, но и в периода на зимния покой и рано напролет преди събуждането на растенията.

Първа част: Искате ли да отглеждате лешник?

Посадъчният материал трябва да произхожда от правоспособен производител. Подходящи са растенията на възраст до 3 години, защото по-старите се приспособяват трудно, особено при пролетното засаждане. Кореновата система трябва да има 3 – 4 добре развити корена. Посадъчният материал трябва да бъде освидетелстван като сорт и да е в добро здравно състояние.

Засаждането трябва да стане на предварително подготвени площи, където почвата е почистена от камъни, останки от загинали дървета и нежелана растителност. Съставът на почвата и почвените свойства трябва да бъдат проверени предвид бъдещото внасяне на торове. При наклонени места терасирането е добро решение, за да няма отнасяне на почва и за оптимизиране на водния режим. Ширината на терасите варира около 7 м., на която да са разположени 2 – 3 реда. Схемата на засаждане е квадратна 3 х 3 или правоъгълна 3 х 4 м.

Засаждането може да започне, когато почвата не е замръзнала и температурата е трайно положителна. Посадъчните ямки трябва да са достатъчно широки и дълбоки, за да поемат кореновата система и около нея да има свободно пространство. Добре е изкопаването да предшества с 15 – 20 дена засаждането, за да понесе почвеният пласт атмосферните условия.

Преди засаждането кореновата система подлежи на почистване и опресняване, например изрязване на повредени и изсъхнали корени, съкращаване на младите корени с 2 мм. Практика е преди засаждането обработените корени да бъдат накиснати в рядка каша от говежди тор и почва. Това  е полезно за началното хранене на новото място.

При самото засаждане като ориентир служи кореновата шийка, над която да има почва 2 см. След заравяне почвата подлежи притъпкване. Независимо от периода на покой след засаждането е наложителна поливка, ако метеопрогнозата не дава близки и напоителни валежи от дъжд. Поливната норма е 10 – 15 литра на ямка.

Важно условие е включването на сортове, които са предвидени за опрашители, защото лешниковите растения не са самоопрашващи се.  Опрашители трябва да има във всеки трети ред от насаждението. Схемата на засаждането и посоката на редовете зависи най-вече от посоката на преобладаващите ветрове в мястото на градината.

Доц. д-р Антоний Стоев

ИПАЗР „Никола Пушкаров”

София

Как да засадим лешник?
20722
 

Последни материали
Виж
Оторизирани са над 8 млн. лева
142 061 био пчелни семейства са заявени за подпомагане от 763 кандидати през 2024 г.
Почти 15 000 дка гори са опожарени върхово
Горските пожари през 2024 г. са засегнали площ от 170 000 дка в страната
ОИСР успешно приключи прегледа на политиките в българското земеделие
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
Промени в последния момент
Отпада изискването да се заявяват правни основания за поливни площи
В агенцията за градушки те са 22%
482-ма пенсионери работят в администрациите към МЗХ
Свързани материали
Виж
Резитба и оформяне на короната на орехи и лешници
Производството на лешници във Франция се увеличава
През първото тримесечие доставките са нараснали близо 3 пъти
Азербайджан влезе в тройката на вносителите на лешници в Германия
Искате ли да отглеждате лешник?
Практика
Лешниковият хоботник е способен да унищожи напълно реколтата
Рекордният минал сезон е задал твърде висока база за сравнение
Спадът в износа на лешници от Турция се задълбочава
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини