Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
06.10.2021 г.

Отглеждане на ранно зеле – възможности за висока възвращаемост през пролетта

Отглеждане на ранно зеле – възможности за висока възвращаемост през пролетта

Предизвикателствата, с които се срещат българските производители, ги стимулират непрестанно да търсят ефективни решения за добър добив. Сред културите, с които могат да постигнат високи резултати, все по-убедително се нарежда главестото зеле за ранно производство. Популярността му на българския пазар, в комбинация с ниските разходи по отглеждането му, го правят отличен избор за студената част от годината.

Как да засадим чесън и лук през есента за богата реколта

Безспорните му вкусови качества отдавна са го превърнали в любимец на българите, които го консумират, както прясно, така и в традиционно изпитани рецепти. Освен отличния си вкус, то носи и редица предимства за здравето. Макар сред българските потребители зелето все още да е по-популярно като зеленчук, предназначен предимно за консервиране през студените месеци, отглеждането му за пролетно производство дава сериозни преимущества.

Едно от предимствата при производството на ранно зеле е възможността да се отглежда на закрито, в оранжерии. Това дава възможност продукцията да се появи значително по-бързо на пазара, а и предпазва реколтата от неблагоприятни климатични условия. Съпоставени с много други култури, разходите и усилията по отглеждането на ранно главесто зеле са значително по-ниски, а по-бедното разнообразие на зеленчуци през пролетта провокира потребителите да избират от пресния щанд именно него. Затова производителите, които успеят да излязат на пазара с качествена продукция, могат да предложат и по-висока цена. По този начин ниските финансови инвестиции и предпоставките на пазара у нас дават стабилен шанс за висока възвращаемост. 

Сред най-важните характеристики при подбора на подходящ сорт за ранно отглеждане е устойчивостта на замръзване. Студоустойчивите сортове понасят температури до минус 4-5 градуса. Сред тях се отличава новият сорт Лауда. Подобно на едноименната легенда от Формула 1, негово основно преимущество е скоростта. Вегетационният му период от 45-50 дни осигурява на производителите възможност да излязат първи на пазара с готовата си продукция. Лауда дава добре оформени овални глави с тегло около 1,2 – 1,5 кг. и забележителни вкусови качества. Освен всички други характеристики, обработката на Лауда е улеснена и от изправеното му стъбло, което прави прибирането на реколтата по-удобно.

При производството на ранно зеле е добре да имате предвид, че почвата трябва да се обработи от предната есен. Както и с есенно-зимното производство, едни и същи площи могат да бъдат използвани за зеле през 3-4 години, но същевременно то е добър предшественик за други култури. Най-разпространено е отглеждането на зеле чрез разсад. Една от най-критичните стъпки е уцелването на правилния момент за разсаждане – това трябва да се случи след преминаването на периода с продължително понижаване на температурите за района на отглеждане. В България ранно зеле се разсажда около 20-25 януари. За да се справи с температурните разлики, разсадът за ранно зеле следва да се закали  предварително. Грижите за зелето включват основно окопаване, подхранване и борба с неприятелите, ако е необходимо. При правилно отглеждане, съобразено със спецификите за културата, се очаква добив от приблизително 5,5 – 6 т/дка.

Главестото зеле продължава да пази своята стабилна позиция в българската национална кухня. Все по-устойчиво през последните години се налага и пролетното му производство. При него  трябва да се планират изборът на подходящ студоустойчив сорт, както и особеностите при отглеждане при по-ниски температури. Сорт Лауда е сред сортовете, които впечатляват с кратък вегетационен период и високо качество на продукцията. Тази комбинация от фактори позволява ранно излизане на пазара в период, беден на други зеленчуци, и създава предпоставки за висока възвращаемост на инвестициите.

Отглеждане на ранно зеле – възможности за висока възвращаемост през пролетта
10839
 

Последни материали
Виж
Тенденцията към спад на поголовието свива предлагането и вдига цените
Испания увеличи приходите от износа на овце и кози през миналата година
Тунис също проведе успешна процедура за внос при спад на цените
И родната хлебна пшеница е сред вероятните победители на търга в Алжир
Какви са обичаите и поверията за най-тъжния ден за християните
На Разпети петък Христос става изкупителна жертва за човешките грехове
По данни на Евростат в България поевтиняват устойчиво от януари 2024 година
Яйцата в ЕС ускориха поскъпването през март на годишна база, но не и у нас
От БАБХ твърдят, че стриктно следят за проследимостта на продуктите
Нямат основание твърденията за подвеждане на потребителите с вносното агнешко
Агрометеорологична прогноза за периода 18-24 април 2025 година
Благоприятни топлинни условия ще осигурят умерено темпо на вегетация
Свързани материали
Виж
Аспержите са зеленчукът с най-голяма площ за отглеждане в Германия
Предстоящо
Начало на конкурса за „зелени“ компании – кандидатствайте!
Според проверка в търговската мрежа
Зеленчуците и яйцата за Великден са поскъпнали спрямо миналата година
Министерска заповед
Лозарите остават без опцията „Събиране на реколтата на зелено“
ДФЗ приема заявления за сертифициране по стандарта GLOBAL G.A.P.
Още две от екосхемите на Стратегическия план
Биоагентите, които ще се ползват при екосхемата за намаляване на пестицидите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини