Начало » Новини » Страната
26.08.2021 г.

Селскостопанските институти могат да участват с обучения по ПРСР, смята Бозуков

Посещения
Селскостопанските институти могат да участват с обучения по ПРСР, смята Бозуков

Снимка: Министерство на земеделието

Институтите към Селскостопанска академия (ССА) трябва да се възползват от предстоящия прием по подмарка 1.2 „Демонстрационни дейности и действия по осведомяване“ от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. Това заяви министърът на земеделието Христо Бозуков при работните си срещи в област Плевен, припомняйки, че субсидиите по тези проекти покриват 100% стойността на проектите.

До края на годината се очаква да бъде обявен приемът по помярката с бюджет от близо 30 млн. лева. Допустими кандидати ще са организации, които осъществят научно-изследователска дейност или образователна дейност в областта на селското или горското стопанство, или в областта на хранителните технологии.

„Бенефициентите ще имат възможност да финансират демонстрационни дейности с практически занятия по определена тема, с цел придобиване на информация и запознаването на обучаеми в реални практически условия“, поясни министърът.

Необходимостта от усвояването на практически знания и умения за развитието на българското селско стопанство и подготвянето на квалифицирани кадри в сектора е голяма. Затова ролята на институтите става още по-важна и значима, с навлизането на новите технологии в земеделието.

„Посредством изпълнение на проектните си предложения вие ще може да представите технологии и специализирана техника за извършване на различни земеделски дейности - обработка на почвата, прибиране на реколтата, напояване, торене, използване на препарати за растителна защита; техники, методи и оборудване за определяне на качеството на продукцията; въвеждане на нови сортове (хибриди) растения или подобрена порода животни, както и специални практики,  техники и технологии или съоръжения, свързани с опазване на околната среда,  подобряване на ефективността на използване на ресурсите и прехода към нисковъглеродна и устойчива на изменението на климата икономика“, обясни земеделския министър.

По подмярката ще се финансират напълно разходи за инвестиции, за организиране и предоставяне на обучения и на и логистични разходи, свързани с провеждането им.

Бозуков е посетил и Института по лозата и виното, като се е срещнал с ръководството, дискутирайки необходимостта от инвентаризация на лозовите насаждения в страната, както и актуализирането и осъвременяване на сборниците с нормативите за засаждане и отглеждане на лозови насаждения у нас.

Сборниците се разработват от Института и са издание на МЗХГ и ССА. Министър Бозуков изтъкна, че сборници последно са преиздавани през 90-те години и не отразяват съвременните норми и тенденции в отглеждането на лозови насаждения, което дава своето отражение върху развитието на лозарска дейност.

Целта е да бъдат предприети нужните действия за осъвременяване на сборниците, което ще послужи  определяне на нови ценови стойности по мярката за „Преструктуриране и конверсия на лозя“ от Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор, както и за разработването на нова методика, отговаряща на добрите практики в бранша.

Към Института по лозата и виното има изградена изба, създадена през 1892 г., където се съхранява уникална колекция вина за страната ни. Най-старото вино е на 129 години и в момента се работи по превръщането на избата в музей.

Земеделският министър проведе среща и с научния колектив на Института по фуражни култури. По време на разговорите бяха обсъдени актуални работни въпроси, както и предизвикателствата, пред които е изправена развойната  дейност в земеделието.

В рамките на посещението в Плевен министър Бозуков  разговаря и с областния управител  Марио Тодоров. Двамата обсъдиха възможностите за сътрудничество между двете институции в посока развитие на селското стопанство в региона.

Селскостопанските институти могат да участват с обучения по ПРСР, смята Бозуков
9474
 

Последни материали
Виж
Актуални данни от МЗХ
През 2024 г. сме произвели 128 хиляди тона домати и само 114 т картофи
Заради американските мита
Радослав Янков:Трудно ще заменим соевия шрот от САЩ с други фуражи
Слънчоглед е засят на 33 хил. хектара.
Украйна вече е засяла 926 хил. хектара пролетни култури
Постижения
Българският суперкомпютър Discoverer е надграден със системи за изкуствен интелект
Среща в МС
Кабинетът обещава още в края на април мерки за достъп до вода за фермерите
Предварителни данна на агростатистиката
През 2024 г. са прибрани 6,8 милиона тона пшеница, при 6,2 млн. т – през 2022 г.
Свързани материали
Виж
Държавите членки могат да увеличат максималната финансова помощ от Съюза до 80 %
Основни промени на политиката на ЕС в областта на лозаро-винарския сектор
Испанец получи осъдителна присъда за измама със субсидия за презентация на вина
Национална статистика
Германия отчита 9,8% спад във винопроизводството през 2024 г.
България се представя с 33 български винопроизводители на Международно изложение за вино и спиртни напитки Провайн 2025
Признание
Пловдив получи отличие за европейска столица на виното
Производителите на грозде и вино са получили 31 милиона лева субсидии за година
Регистрираните винарски изби в България вече са 362
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини