Картофената нематода (Globodera rostochiensis) е опасен паразит по важните за България културни видове от сем. Картофови (Solanaceae). По същество паразитът е микроскопичен червей. Наред с картофите, доматите и патладжаните от него са застрашени и розите (сем. Rosaceae).
Какви са последиците за стопаните, когато културните растения са нападнати от този вредител? Добивът от болните растения намалява. При картофите клубените са по-малко и издребняват. По повърхността им има по-тъмни, хлътнали петна. При голяма плътност на нематодите може да няма клубенообразуване.
Помощници в борбата срещу колорадския бръмбар
Най-изявени са признаците на нападението в средата на лятото. Проявите имат огнищен характер в площите с отглежданите културни видове. Растенията са с потиснат растеж и забавено развитие. Започва увяхване на листата, протичащо нагоре по стъблото. Накрая изсъхва цялото стъбло. Корените покафеняват и са по-къси от тези на ненападнатите растения.
В откритото огнище специалистите трябва да извършат цялостен преглед с използване на лупа или бинокуляр за кореновата система (фиг. 1). Женските са сферични с големината на маково семе. Тялото е оцветено светлокафяво до златистожълто. В почвата образува циста. Цистата съдържа яйца. Броят им варира от 200 до 1400 (фиг. 2). Цистите са много устойчиви и чрез тях видът може да оцелее над 20 години. Мъжките са с удължено тяло (фиг. 3). Те оплождат женските и умират след около две седмици.
Предотвратяването на загубите от паразита G. rostochiensis включват цялостна (интегрирана) система от мерки:
- установяване на видовия състав на нематодите в площите, предназначени за отглеждане на застрашените културни растения;
- строг контрол на посадъчния материал;
- старателно почистване на полепналата почва от превозните средства и машините, пребивавали в площи, където е установено нападение картофена нематода;
- 5 – 6 годишно редуване картофите след житни и бобови видове;
- отглеждане на устойчиви сортове;
- използване на продукти за растителна защита (ПРЗ).
Употребата на нематоциди, ако има такива разрешени в регистрите на Българска агенция за безопасност на храните (БАБХ), става по указание на специалист по растителна защита при спазване на правилата за ефикасност и безопасност.
Доц. д-р Антоний Стоев,
ИПАЗР „Никола Пушкаров”, София