Засаждането на два корена домати в една ямка е метод, който набира все по-голяма популярност. Но в същото време и обект и на много спорове - струва ли си или не да се засаждат доматите по два в едно гнездо и какво повече дава този метод? Независимо от различните мнения тази технология дава добри резултати и си заслужава да бъде разгледана подробно.
Описание – плюсове и минуси
Този метод на засаждане не изисква особени знания и умения – във всяка подготвена ямка се засаждат по две растения.
Предимствата са:
– по-високи добиви на единица площ;
– плодовете съзряват по-бързо;
– икономия на място, подпори и други укрепващи материали;
– плътното засаждане е много подходящо за по-топлите региони, защото защитава корените от прегряване под палещите слънчеви лъчи.
Методът има и определени недостатъци:
– необходимо е по-голямо количество посадъчен материал;
– прекаленото уплътняване може да доведе до „гъсталак“, което ще затрудни преминаването и поддържането на растенията;
– уплътненото засаждане изисква по-голямо внимание и грижи ( редовно колтучене при индетерминантните сортове и премахване на ненужните листа).
Какви сортове домати можем да садим по два корена заедно?
По два корена заедно можем да садим, както детерминантни сортове домати – така и индетерминантни, но трябва да се има предвид факта, че всички те имат своите специфични особености по отношение на поливане, подхранване, колтучене и др.
В едно гнездо можем да засаждаме по две растения само от един сорт. Това условие е много важно, защото незначителни несъвпадения могат да компрометират резултатите.
Подготовката на почвата преди засаждане на растенията не се различава от обичайното отглеждане на домати. Дълбочината на ямките е 20-25 см, разстоянието между тях е 40-50 см, а разстоянието между редовете е 50-60 см.
Всяко гнездо се пълни с вода и се изчаква да попие, растенията се засаждат и отново се полива с около литър на всяка ямка.
Разликата се състои само в това, че е необходимо „усилено подхранване“ – като за две растения. Останалите операции по окопаване, разрохкване и мулчиране са идентични.
За детерминантните сортове не се налага по-особено формиране на растението – нищо по-различно от обичайните грижи. При нискораслите сортове се практикува и засаждане по три корена в едно гнездо, но трябва да е съобразено със сортовите особености.
За индетерминантните сортове, за да се увеличи плододаването, качеството и бързото съзряване, растенията се оформят по различен начин – всеки корен се формира в две стъбла. Във всяко гнездо се образува храст с четири стъбла, хранещи се от два корена. За тази цел се отделят от основното стъбло всички колтуци, освен този, растящ под първата цветна китка. На основното стъбло се остават четири цветни китки и връхната част се прищипва, а на страничното – три цветни китки и връхчето също се прищипва.
Практикува се и едностъблено формиране без прищипване, но плодовете остават по-дребни, а страничните разклонения се развиват по-активно.
За добро проветряване на растенията е нужно навременно освобождаване от долните и ненужни листа.
Обичайните грешки се свеждат до: много гъсто засаждане, ненавременно колтучене и недостиг на хранителни вещества.