Появата на бутони и цветове при разсада е често срещано явление. Най-активни в това отношение са растенията от сем. Картофови – пипер, домати, патладжан, петунии. Тези култури по принцип са по-склонни към цъфтеж във фаза разсад, но причините могат да бъдат и други, затова е препоръчително да наблюдавате всички растения, които се отглеждат с разсад.
Кога се формират бутони във фаза разсад
Причините за ранно формиране на бутони могат да бъдат няколко - склонност към ранно цветоносене, много ранна сеитба, прекомерно наторяване или използване на стимулатори за растеж. Можем да добавим и това, че атмосферните условия не позволяват засаждане на постоянно място в обичайните срокове – ниски температури, валежи или опасност от възвратни студове, което води до прерастване.
Какво се случва с младите растения по време на цъфтеж
Растенията преразпределят своите сили за формиране на завръзи и преустановяват развитието на кореновата система, а за растенията тя е много важна, защото посредством нея те получават вода и хранителни вещества от почвата.
С какво е опасен ранният цъфтеж
На пръв поглед нищо страшно няма да се случи, защото рано или късно – все ще започнат да цъфтят, но уви, нещата не са така прости.
Вносът на зеленчуци удави родното производство
Известно е, че цъфтящият разсад се адаптира по-трудно при засаждането му на постоянно място, защото всички сили са насочени към формиране на завръзи, свързано е и с изоставане в развитието на кореновата система.
Растенията забавят израстването си, слабо цъфтят и плододават. Цветовете често опадат, а при някои култури възникват проблеми и с опрашването. Най-лесно понасят пресаждането доматите при условие, че разсадът е здрав.
Профилактика на ранния цъфтеж на разсада
За да намалите риска от преждевременен цъфтеж на разсада,е важно да се спазват някои прости, но отлично действащи правила.
1. Правилен избор на сортове, съобразен с времето за развитие и районирането.
2. Стриктно спазвайте сроковете за посев, указани на опаковката и зависещи от сортовите особености.
3. Спазване на температурните режими и нива на влажност – без прегряване и преовлажняване.
4. Навременно пикиране на разсада или преместване в по-големи обеми.
5. Задължително закаляване на разсада.
Какво да правим при появата на бутони и ранен цъфтеж на разсада?
Всичко зависи от вида на културата и времето на поява на бутоните. Ако засаждането на постоянно място може да се осъществи в близките 7-10 дни, тогава най-лесно е да оставим нещата да се развиват сами.
По възможност е добре да се намали температурата в помещението – дневни 17-19, а нощни 13-15 градуса по Целзий, да се ограничи директното слънцегреене, но да не се допуска затъмняване, прекратяване на подхранването и ограничаване на поливките до минимум.
Когато времето за засаждане е неустановено, тогава трябва разсадът да се премести в по-големи контейнери, за да се даде възможност на кореновата система да продължи развитието си.
При доматите може да се прибегне до шокова терапия, като се отрязва по един лист през няколко дни. Това намалява растежа и забавя формирането на съцветия, но стимулира развитието на кореновата система и стъблата.
Отрязване на първия разцъфнал цвят при доматите ще забави малко развитието, а ако има завръз – и него, като се внимава да не се повреди китката.
При пипера коронният цвят се отстранява по принцип, когато няма да се използва за събиране на семена. Това забавя малко образуването на бутони, но води до увеличаване на количеството им.