Начало » Хоби земеделие » Малката градина
10.08.2020 г.

Какви зеленчуци можете да засеете през август

За работливите
Какви зеленчуци можете да засеете през август

След като приберете ранните картофи, краставици, тиквички, на освободените до края на юли площи, може да си засеете спанак за есента. Почистете мястото от растителните остатъци, прекопайте с права лопата. Оформете бразди на разстояние 70-80 см една от друга, задължително полейте. Три-четири дни след това заравнете почвената повърхност и оформете лехи с бразди на 1.5 м между тях.

Сеитбата на спанака се прави от началото на август до първите дни на септември. Разпръснете 30-40 г семена на 10 кв. м. Оптималната температура за поникване на зеленчука е 14-16° С, най-добре расте при 15-18° С. От горещините бързо се образуват цветоносни стъбла, и то още преди да се е оформила розетката. При късия есенен ден розетките стават големи и обемисти, с тъмнозелени листа и високо съдържане на витамине, хлорофил и каротин.

Запазете асмите от осите

Много важно за спанака е поливането. Може да подхраните и с 8-10 г/кв. м амониева селитра във фаза 2-3 лист.

Късни салати

Става въпрос за салати, които ще се консумират през ноември, когато друг свеж зеленчук в градината няма да има. В този смисъл те са истинско пролетно удоволствие в късната есен. Заслужава си да опитате обаче, ако сте в район, където понижението на температурите до 4-5 градуса под нулата настъпва късно.

Ако искате да опитате, още в първата десетдневка на август трябва да си засеете разсада. Лехата ще оформите толкова голяма, колкото да задоволите нуждите си, а това ще рече, че може да е и по-малка от 0,25 кв.м. Важно е да размесите почвата с напълно угнил оборски тор или компост. Добре ще е ако засеете семената по предварително маркирани редове на 5 см един от друг. След като ги положите по редовете, покрийте ги с пласт торопочвена смес, дебел 0,5-1 см и полейте внимателно под формата на ситен дъжд (с пръскалка), за да не разрушите покривката и да разместите семената, ако полеете с лейка на едри струи. След поникването оскубете растенията, където са нагъсто, така че между тях да има 3-4 см разстояние. Така няма да има нужда от пикиране. Поливайте и плевете и след месец растенията ще бъдат готови за засаждане.

Летен магданоз

Добре е да ви е винаги под ръка в дворната зеленчукова градина, а имайте предвид, че от летните посеви се постигат от най-доброкачествените добиви. Летният посев осигурява свежи листа още през есента, докато пролетният вече е изтощен.

Най-подходящият момент за лятната сеитба е първата половина на август. Подготвената леха трябва предварително да се полее обилно и да се засее, щом леко просъхне. Семената може да се засеят разпръснато, но за предпочитане е на редове през 20 см един от друг. Дълбочината на сеитбата е 1,5-2 см, която може да се постигне или като се направят толкова дълбоки браздички, или като се покрият с толкова дебел пласт торопочвена смес. Вторият начин е за предпочитане, защото торопочвената смес пречи на бързото изпаряване на влагата.

Семената на магданоза никнат бавно. Трябва да се поддържа непрекъснато висока влажност, затова всекидневните поливки с малко вода са просто наложителни, ако дъждове не ги разреждат. Когато листата достигнат 13-15 см, може да се изрязват. До настъпването студовете това става на два пъти.

Какви зеленчуци можете да засеете през август
29812
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Влияние на светлината върху покълването на семената
Румънски фермери прибраха 2 милиона евро от фалшифициран проект за домати
Румъния отпусна de minimis от 1 000 евро на 1 000 кв. метра оранжерия
Плодово-зеленчукова сурова туршия
Цени на плодове и зеленчуци на борсите в страната през седмицата
Зеленчукопроизводител: България внася повече домати, отколкото банани
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини