Начало » Новини » Коментари
02.02.2021 г.

За кои медоносни треви и кои овошки ще се дават субсидии по агроекология през 2021 година

Наредбата е допълнена
За кои медоносни треви и кои овошки ще се дават субсидии по агроекология през 2021 година

sinor

Министерството на земеделието повторно е качило за обсъждане промените в наредба 7 за  прилагане на мярка 10 „Агроекология и климат“ от Програмата за развитие на селските райони (2014 – 2020 г.), чийто първи вариант беше представен за обсъждане от бизнеса на 18 януари т.г. В края на миналана седмица администрацията повторно публикува проек за промени, като добавя нови правила, свързани с контрола на почвената ерозия.

В проекта за наредба пише, че е предвиден едногодишен срок за изпълнение на нови ангажименти за дейности от направления, като в съответствие с чл. 7, параграф 2 от еврорегламента  2020/2220 г. продължителността на ангажимента може да бъде от 1 до 3 години.

По отношение на част от прилаганите дейностите по направление „Контрол на почвената ерозия“ ще бъдат подпомагани нови допустими разходи за:

- Противоерозионни мероприятия в лозя и трайни насаждения - чрез затревяване на междуредията на лозята и трайните насаждения - поддържане на нисък тревостой на междуредовото затревяване и вътрешноредово окопаване на насажденията, както и прокарване и поддържане на оттокоотвеждащи бразди напречно на склона.

Субсидии ще се получават и за противоерозионни мероприятие в обработваеми земи - за създаване и поддържане на буферни ивици с медоносна тревна растителност и поясно редуване на окопни със слята повърхност култури перпендикулярно на склона.

Първите промени в наредбата, публикувани на 18 януари

В наредбата са публикувани и две приложения, в които са дадени списъците с допустимите култури при трайните насаждения, подходящи за прилагане на дейността по затревяване на междуредията на лозята и трайните насаждения - поддържане на нисък тревостой на междуредовото затревяване и вътрешноредово окопаване на насажденията; а също и за медоносните тревни растения, с които следва да се поддържат буферни ивици.

Въвежда се условие за заявените площи по дейността да се изискват документи, удостоверяващи че за заявените насаждения не е изтекла продължителността на периода на плододаване, в т.ч. оценката им по реда на Наредба за базисните цени на трайните насаждения, приета с Постановление № 151 на Министерския съвет от 1991 г. (обн., ДВ, бр. 65 от 1991 г.).

В приложение 10 са изредени 33-те земеделски култури, при които ще се прилагат изискванията за допустим тревостой. В списъка влизат винените и десертни лозя, ябълки, круши, дюли, мушмули, други семкови овощни видове, сливи, праскови, нектарини, кайсии/зарзали, череши, вишни, дрян, други костилкови овощни видове, орехи, бадеми, лешници, кестени, шам-фъстъци, други ядкови (черупкови) видове, малини, къпини, френско грозде, арония, касис, актинидия(киви), бодливо грозде, боровинки, смокини, други ягодоплодни видове, маслодайна роза и шипка.

В приложение са изредени медоносните треви  - Хмелна люцерна – Medicago lupulina L., жълта люцена - Medicago falcata L, жълта комунига – Melilotus officinalis (L.) Pall, бяла комунига - Melilotus albus Medik, червена детелина – Trifolium pretense L., бяла детелина - Trifolium alba L, хибридна детелина – Trifolium hybridum L., еспарзета - Onobrychis sativa L, фиеволистна еспарзета – Onobrychis viciifolia scop, нежна еспарзета – Onobrychis gracilis Bess, звездан – Lotus corniculatus L, птичи фий – Vicia cracca L, елда (Fagopyrum esculentum), Фацелия (Phacelia sp.), ливадна секирче/ от сем. Бобови/ -  Lathyrus, глухарче -  Taraxacum, обикновена маргаритка -Chryzanthemum leucanthemum, едногодишен ранилист (Stachys annua), обикновено усойниче (Echium vulgare), бял синап  - Sinapsis alba, врабчови чревца (Stellaria media) и парички (Bellis perennis).

За кои медоносни треви и кои овошки ще се дават субсидии по агроекология през 2021 година
48468
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
В шест профилирани срещи с животновъди ще се обсъжда субсидирането до 2027 г.
Момчил Неков: Ставките за агроекология ще бъдат преизчислени
След заседанията в Люксембург
Обвързаната подкрепа за картофи отпада след 2023 г., обръща се внимание на медоносните пчели
Инициативи
Доброволци засадиха хиляда медоносни дръвчета в Пирин
Фонд „Земеделие”
В ход е приемът по подмярката за залесяване с медоносни дръвчета
На 20 май е световният ден на пчелата
Преди празника на пчелите да припомним кои са медоносните култури
Танева в парламента
Идната година с медоносни дръвчета ще бъдат залесени 23 хиляди декара
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини