Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
01.12.2020 г.

И още за есенно обеззаразяване и подхранване на почвата

Съвети към градинаря
И още за есенно обеззаразяване и подхранване на почвата

sinor

Много от причинителите на болести по растенията се предават чрез почвата. В нея те презимуват или прекарват определен етап от своето развитие. Някои патогени се развиват изцяло в почвата, като паразитират по корените на растенията или семената, но има и трети вид, чието вредоносно влияние се проявява при наличието на определен гостоприемник. При отсъствието на такъв се образуват устойчиви  спори, които могат да се запазят в почвата за дълъг период.

Компетентната подготовка на почвата за следващия сезон е гаранция за добра реколта. Тя включва комплекс от превантивни мерки, насочени не само към унищожаване на инфекциите и вредителите, но и към подобряване свойствата на почвата – лечение, дезинфекция, рехабилитация и подхранване.

Съществуват различни средства и начини за обеззаразяване на почвата, но преди да пристъпим към тях е необходимо да почистим качествено всички плевели и растителни остатъци. Заразените остатъци не бива да остават в почвата, както и да се компостират.

Обеззаразяване

За обеззаразяване на почвата се използват различни химични и биологични методи.

При биологичната обработка на почвата се използват биопрепарати, съдържащи микроорганизми, които са безопасни за човека, животните и и полезните насекоми.

Добри средства са „Байкал ЕМ-1” и „Триходермин”, които спомагат и за разграждане на растителните остатъци. Може да се използва и фитоспорин и „Фитоспорин-М”. Те се внасят в повърхностния слой на почвата на дълбочина 5-10 см. През пролетта е желателно да се повтори процедурата.

Бордолезовият разтвор (3%), медният сулфат (2%) и калиевият перманганат се ползват с най-голяма популярност, но с тях трябва да бъдем много внимателни и да спазваме правилата, защото при предозиране можем да загубим реколтата.

Важно при химичната обработка е да се подбират препарати с нисък клас на безопасност, защото често унищожаваме не само патогенната, но и полезната микрофлора.

За есенно обеззаразяване може да се използва и йод, който унищожава личинките на майския бръмбар и хоботника ( 20 мл се разтварят в 10 л вода).

Подхранване на почвата

Експертите в областта са убедени, че есенното подхранване е от съществено значение особено за места, където зимата е по-продължителна, както и за поддържане на хранителния баланс на почвата.

Когато почвата е мулчирана с органични вещества, преди обеззаразяване тя трябва да се обработи на 10-12 см дълбочина, заравяйки мулча. Заедно с тази обработка се внася и суперфосфат – 1 супена лъжица на 1 квадратен метър.

Грешки при есенното мулчиране

С есенната обработка се внасят: оборски, конски и птичи тор, съответно 6, 3 и 2 кг на 1 квадратен метър, компост – 3-4 кг и дървесна пепел – 1-2  кг. Пепел не се внася при рН по-високо от 7, както и на растения, които обичат кисели почви ( киви, боровинка, киселец, репички и др).

Естественият тор за основно есенно торене може да се внася и свеж на свободни площи, но по правило се използва предимно добре разложен. Угнилият оборски тор и компостът могат да се използват и като мулч, но се внасят непосредствено преди настъпване на силните студове.

И още за есенно обеззаразяване и подхранване на почвата
26291
 

Последни материали
Виж
Половината от подадените проекти са оттеглени от кандидатите
32 общински проекта за улици по подмярка 7.2 преминават на следващ етап на разглеждане
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Свързани материали
Виж
Практика
Време е за крайно необходимото за овошките есенно подхранване!
Практика
Есенно обогатяване на почвата в оранжерията
Необходими практики
Есенно подхранване на овощната градина
Преди зимата
Срокове и правила при засаждането на лук
Време е
Грижи и подхранване на малините през есента
Не забравяйте есенно-зимните резитби
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини