Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
01.12.2020 г.

И още за есенно обеззаразяване и подхранване на почвата

Съвети към градинаря
И още за есенно обеззаразяване и подхранване на почвата

sinor

Много от причинителите на болести по растенията се предават чрез почвата. В нея те презимуват или прекарват определен етап от своето развитие. Някои патогени се развиват изцяло в почвата, като паразитират по корените на растенията или семената, но има и трети вид, чието вредоносно влияние се проявява при наличието на определен гостоприемник. При отсъствието на такъв се образуват устойчиви  спори, които могат да се запазят в почвата за дълъг период.

Компетентната подготовка на почвата за следващия сезон е гаранция за добра реколта. Тя включва комплекс от превантивни мерки, насочени не само към унищожаване на инфекциите и вредителите, но и към подобряване свойствата на почвата – лечение, дезинфекция, рехабилитация и подхранване.

Съществуват различни средства и начини за обеззаразяване на почвата, но преди да пристъпим към тях е необходимо да почистим качествено всички плевели и растителни остатъци. Заразените остатъци не бива да остават в почвата, както и да се компостират.

Обеззаразяване

За обеззаразяване на почвата се използват различни химични и биологични методи.

При биологичната обработка на почвата се използват биопрепарати, съдържащи микроорганизми, които са безопасни за човека, животните и и полезните насекоми.

Добри средства са „Байкал ЕМ-1” и „Триходермин”, които спомагат и за разграждане на растителните остатъци. Може да се използва и фитоспорин и „Фитоспорин-М”. Те се внасят в повърхностния слой на почвата на дълбочина 5-10 см. През пролетта е желателно да се повтори процедурата.

Бордолезовият разтвор (3%), медният сулфат (2%) и калиевият перманганат се ползват с най-голяма популярност, но с тях трябва да бъдем много внимателни и да спазваме правилата, защото при предозиране можем да загубим реколтата.

Важно при химичната обработка е да се подбират препарати с нисък клас на безопасност, защото често унищожаваме не само патогенната, но и полезната микрофлора.

За есенно обеззаразяване може да се използва и йод, който унищожава личинките на майския бръмбар и хоботника ( 20 мл се разтварят в 10 л вода).

Подхранване на почвата

Експертите в областта са убедени, че есенното подхранване е от съществено значение особено за места, където зимата е по-продължителна, както и за поддържане на хранителния баланс на почвата.

Когато почвата е мулчирана с органични вещества, преди обеззаразяване тя трябва да се обработи на 10-12 см дълбочина, заравяйки мулча. Заедно с тази обработка се внася и суперфосфат – 1 супена лъжица на 1 квадратен метър.

Грешки при есенното мулчиране

С есенната обработка се внасят: оборски, конски и птичи тор, съответно 6, 3 и 2 кг на 1 квадратен метър, компост – 3-4 кг и дървесна пепел – 1-2  кг. Пепел не се внася при рН по-високо от 7, както и на растения, които обичат кисели почви ( киви, боровинка, киселец, репички и др).

Естественият тор за основно есенно торене може да се внася и свеж на свободни площи, но по правило се използва предимно добре разложен. Угнилият оборски тор и компостът могат да се използват и като мулч, но се внасят непосредствено преди настъпване на силните студове.

И още за есенно обеззаразяване и подхранване на почвата
28311
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Практика
Време е за крайно необходимото за овошките есенно подхранване!
Практика
Есенно обогатяване на почвата в оранжерията
Необходими практики
Есенно подхранване на овощната градина
Преди зимата
Срокове и правила при засаждането на лук
Време е
Грижи и подхранване на малините през есента
Не забравяйте есенно-зимните резитби
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини