Време е да приберем от овощната градина последните плодове за сезона и това, което вече сме взели от земята под формата на реколта, трябва да се върне като подхранване. Всички хранителни вещества, витамини и микроелементи, съдържащи се в плодовете, са извлечени от почвата. Бедата е в това, че дърветата и храстите са лишени от способността да се придвижват от едно място на друго и след изчерпване на всичко необходимо от почвата престават да се развиват нормално и стават лесно уязвими от атмосферни влияния, болести и неприятели. С подхранването им помагаме да се възстановят и да се подготвят за зимните условия.
Кога да подхранваме овощната градина
Препоръчително е есенното подхранване да започне през октомври, защото дърветата се нуждаят от време, в което да поемат и усвоят хранителните вещества. Знаем, че с понижаване на температурите растенията забавят своите функции,а кореновата им системареагира зле и не може да усвоява торовете. Когато почвата е все още топла, овошките успяват да получат необходимите им хранителни вещества за презимуване.
С какво да торим през есента
Най-често за есенно торене се използват фосфорни и калиеви торове. Фосфорните са: обикновен суперфосфат, двоен и троен суперфосфат. Разликата се състои само в количествата Р2О5 (дифосфорен пентаоксид), като обикновеният съдържа 14-20%, двойният – 40% и тройният – 49%. Двойният и тройният суперфосфат са за предпочитане, защото оставят по-малко баластни вещества в почвата.
От калиевите торове е препоръчително изплзването на калиев сулфат (К2SO4). Той съдържа 50% калиев оксид (К2О) и не съдържа хлор, защото не всички растения са толерантни към него. Освен това, калиевият сулфат е лесно разтворим във вода и се усвоява лесно.
Може да се използват и смесени торове – с калий и магнезий, който е също много необходим на растенията. Корн-кали съдържа хлор, а Патенткали е специален калиев тор с магнезий и сяра.
Касисът и цариградското грозде се нуждаят също от подхранване – една шепа двоен суперфосфат и същото количество калиев сулфат са достатъчни за есенното торене.
Как да подхранваме овощните и ягодоплодните култури
За овощните култури фосфорните и калиевите торове се внасят на дълбочина най-малко 10-15 см, а за ягодоплодните – 7-10 см. За младите дръвчета е удачно торовете да се внасят в околостволните кръгове, а за възрастните по-добре е да се изкопават канали или отделни ямки по протежение на короната. Така хранителните вещества ще се усвояват по-пълноценно.