Митническият отдел на Службата по приходите към министерството на финансите на Грузия предотврати внос на партида картофи от близо 23,5 тона от Турция, заразени с рак (Synchytrium endobioticum), съобщи електронното издание EastFruit. „През митническия пропускателен пункт „Сарпи” влезе автотранспортно средство от Турция, натоварено с 23 450 килограма картофи. При осъществяване на фитосанитарните процедури от служители на управлението за санитарен, фитосанитарен и ветеринарен контрол към митническия отдел във взета за изследване проба бе открито наличието на рак по картофите (Synchytrium endobioticum). В съответствие с постановление №463 на правителството на Грузия посочената стока подлежи на връщане на държавата, която я изнася”, се посочва в информация на грузинската служба по приходите.
С постановление №463 от 20 септември 2019 г. на грузинското правителство е утвърден редът за осъществяване на фитосанитарния и ветеринарния гранично-карантинен контрол. Патогенната гъба Synchytrium endobioticum, която поразява картофите, е сред карантинните обекти в Грузия.
През първите 3 тримесечия на годината в Грузия са внесени картофи на стойност 3,310 млн. долара, от които стока за 634,9 хил. долара е пристигнала от Турция. За посочения период Турция е внесла в Грузия 6111 тона картофи.
Причинител на болестта рак по картофите е гъбата Synchitrium endobioticum (Schilb.), пренесена с картофи в Европа от Северна Америка. Днес е разпространена много ограничено в някои европейски страни благодарение на стриктните мерки за контрол върху разпространението й. Напада всички части на растението с изключение на корените. Туморите по клубените и в основата на стъблото наподобяват цветно зеле. Под земята галите са белезникави до кремави и при досег със светлина позеленяват. Към края на вегетацията покафеняват, почерняват и могат да се отделят в почвата, където изгниват. Тумори могат да се развият и по време на съхранение. През този период е възможно симптомите да се объркат с т.наречения “псевдо рак“. Касае се за спонтанно събуждане на всички пъпки в окото на клубена. Окончателната диагноза се поставя само в лаборатория. Болестта се развива в студени и влажни почви, но зависи и от състоянието на картофите – торене, чувствителност на сортоветe. Спорите може да престоят дълго време в почвата и едва когато намерят подходящ гостоприемник и условия, започват да се развиват.