Част от производителите на малини в Грузия започнаха продажбите на първата реколта за сезона на високи цени – 15 -20 лари (5,75-7,66 долара) за килограм, а в супермаркетите те достигат 30 лари (11,5 долара), съобщи електронното издание EastFruit.
Прибирането на реколтата в основен регион на отглеждането на малини в Грузия като Шида Картли ще започне едва след 10-ина дни, но в Кахети и Квемо Картли, където през последните години бяха заложени нови плантации, няколко фермери прекратиха производството заради неблагоприятните метеорологични условия за отглеждането им на открито. Това е и основният начин за отглеждане на малини в страната, но отделни производители започнаха за преминават към производство във високи тунели.
P&K Berries, производител от района на Имерети, притежава 4,6 хектара малинови градини, от които 4 хектара са за производство на открито, а 0,6 хектара – във високи тунели. Съоснователят на компанията Васил Пурцеладзе смята, че производството в тунели е значително по-изгодно въпреки относително големите първоначални инвестиции. През последните 2 сезона компанията отглежда малини в 4 тунела – един със стъклен покрив и 3 с полиетилен. Инвестициите са достигнали 16 500 лари (6322 долара), включително изграждането на железния скелет на конструкциите, покрити с полиетиленово фолио.
„Решението да прехвърлим част от производството на малини във високи тунели бе мотивирано от проблемите, с които се сблъскваме в откритата почва като понижаването на качеството и количеството малини заради неблагоприятните метеорологични условия. Като ги отглеждаме в тунели, ние защитаваме малините и получаваме по-ранни реколти, съвпадащи с периода на силно търсене и благоприятни цени. Като се вземе предвид липсата на конкуренти в началото на сезона на прибиране на реколтата, продадохме първите малини за 50 лари (19,16 долара), но докато производството в тунели осигурява около половината от онова, което получаваме на открито, качеството и цената са значително по-високи. Освен това можем бързо да берем узрелите ягоди за разлика от прибирането им на открито, което зависи от времето и може да доведе до загуби за реколтата”, обяснява Пурцеладзе.
Той обяви, че компанията планира в бъдеще да покрие градината напълно, за което ще е необходима инвестиция от 230 хил. долара. Според него обаче тя ще се опрадвае.
Компанията е започнала да произвежда малини преди 3 години с финансовата подкрепа на програмата „Посади бъдеще”. Първоначално градината обхваща 7 декара с местни сортове, но за година едва 20% от тях оцелели, а останалите изсъхнали, което причинило значителни загуби и се наложило градината да бъде засадена наново, споделя съоснователят на компанията. Преди 2 години бил закупен посадъчен материал от сорта „Амира” от италиански разсадник.
Основавайки се на опита си, Пурцеладзе смята, че отглеждането на малини на открито в Грузия е нецелесъобразно за пазара на свежа продукция и е по-изгодно да се обработват по-малки площи на закрито.