За последната година хлябът в Грузия е поскъпнал с 20 тетри (малко над 6 цента по текущия курс – бел. ред.), нанасяйки сериозен удар върху финансовото състояние на социално уязвимите слоеве от населението, съобщи електронното издание Бизнес Грузия. Основната причина за поскъпването на хляба е повишаването на цените на зърното на международните пазари. Като се вземе предвид, че местното зърно осигурява едва 15% от потребностите, а останалите 85% се внасят, след въвеждането на мито върху износа на този тип продукция от Русия цената му се повиши и това се отрази веднага върху грузинския пазар, тъй като Грузия внася от големия си съсед почти 90% от зърното.
При това положение обаче може да се окаже, че в обозримо бъдеще вносът на брашно е по-изгоден от доставките на зърно, тъй като заради стимулирането на местната преработка руското правителство не въведе допълнителни мита върху износа на брашно и неговата цена остана без особена промяна.
Все пак решениято за грузинския бизнес няма да бъде лесно, тъй като това означава предприятията, преработващи зърното, да спрат работа или значително да свият дейността. Това на свой ред би довело до уволнението на приблизително 5000 души, работещи в бранша, тъй като ще се окажат излишни при пренасочване на вноса към брашно вместо зърно.
Според председателя на Асоциацията на производителите на тестени произведения в Грузия Леван Силагава през юни вносното зърно е струвало 240 долара за тон, а днес достига 320 долара, което означава ръст от една трета. От тях 60 долара се дължат на въведеното от Русия мито върху износа. „Митото е временно, но срокът за отменянето му остава неясен. Заради това нарасна търсенето на брашно, а вносът на поскъпналото зърно в Грузия в стойностно изражение вече падна от 80 до 72 млн. долара. Брашното може да се съхранява 2-4 месеца, докато зърното – няколко години, но това не е проблем, тъй като разполагаме с достатъчно мощности за складиране на брашното”, обясни Силагава.
Според него вносителите неслучайно наблягат на покупката на зърно от Русия, тъй като независимо от богатия избор на доставчици, включително близките Украйна и Казахстан, руското зърно е по-евтино от тяхното, да не говорим за продукцията от САЩ и Канада.