Броени дни преди първи юни – началото за подписване на доброволните споразумения между ползвателите на земеделска земя за 2021 година, назрява огромен проблем с така наречените „чертожници” на пасища, мери и ливади, които до този момент изобщо не са поддържали тези имоти в добро състояние, а са ги заявявяли единствено заради субсидиите. Според нормативните документи те имат право да не подпишат тазгодишното споразумение с останалите арендатори от дадено землище с мотива, че искат да ползват други парцели от съответните масиви вместо тези, които до момента не са почиствали.
Сигналът дойде от реално действащи стопани, които са обработвали чинно своите имоти, но тази година са изнудвани от схемаджиите, които посягат към техните парцели, отказвайки да парафират споразуменията за следващата година, алармираха за Синор.бг земеделски производители от страната.
По закон доброволните споразумения трябва да бъдат подписани през юни и юли, така че в периода от 15 август до 15 септември да бъдат валидирани и от общинските комисии.
Ще припомним, че създаването на масиви за ползване по споразумение или чрез разпределение се смята за правно основание за тяхното ползване по смисъла на Закона за подпомагане на земеделските производители и без него нито един фермер не би могъл да кандидатства за подпомагане по СЕПП или мерките на ПРСР.
Ползвателите на парцелите са длъжни да ползват и опазват имотите в границите на този масив с грижата на добри стопанини и да ги поддържат в добро земеделско състояние, съобразно с начина им на трайно ползване. Това обаче не важи за чертожниците, чиито площи са потънали в храсти и полегнали неокосени треви и ако тези парцели при тазгодишното разпределение попаднат на изряден земеделец, той трябва да вложи двоен труд и разходи, за да обработва земята, коментираха фермери.
Този проблем изниква тази година с пълна сила и заради засилените миналогодишни проверки, при които администрацията още тогава разкри доста неподдържани пасища, в резултат на което схемаджиите не получиха субсидии. Вероятно затова и тази година чертожниците си отмъщават, блокирайки подписването на споразуменията и изнудвайки останалите арендатори, към чиито почистени имоти се домогват. И това е възможно да се случи, защото нормативната уредба го позволява.
Земеделските служби по места вече са сигнализирани за този проблем от потърпешви арендатори, въпросът е да се реагира навреме чрез промени в нормативната уредба, обясниха експерти. Фермери предлагат варианти, при които парцелите да се ползват за няколко поредни години, без право на промяна, така че да лъснат фалшивите стопани, които чертаят пасища и ливади само за да получават субсидии.
Синор.бг зададе въпроси и към двете дирекции, които имат отношение към поземлените отношения и идентификацията на земеделските парцели в министерството на земеделието и в чиито правомощия е решаването на този проблем. Очакваме отговорите.
Екатерина Стоилова