Към края на ноември в цялата страна са изготвени доброволните споразумения за 70% от земеделските земи за стопанската 2022-2023 година, като забавяне по приключването им има в три области – Силистренско, Врачанско и Ямболско. Това съобщи пред земеделските стопани Лилия Стоянова, главен експерт в дирекция „Поземлени отношения” в Министерството на земеделието, по време на агросеминара, организиран в края на миналата седмица от Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Фермерите се интересуваха дали споровете по сключване на тези споразумения ще забавят Кампанията за директните плащания за следващата година, на което експертите от агроведомството обясниха, че на този етап е създаде перфектна организация. Още от януари 2023 година данните за правните основания, в това число и доброволните споразумения по чл. 137 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, ще бъдат прехвърлени от общинските земеделски служби в Интегрираната система за администрация и контрол (ИСАК). За областите, които изостават със сключените споразумения, данните ще бъдат актуализирани през март, така че да няма забавяне на кампанията, обясни още Стоянова.
Нови срокове и промени при доброволните споразумения
Към момента в Силистра все още няма нито едно сключено споразумение, проблеми има във Врачанско и в Ямболско, където има спорове между големи арендатори, а те вървят от години. Очакванията са в началото на следващата година те да бъдат изчистени, тъй като всичките данни трябва да бъдат включени в ИСАК преди началото на кампанията.
Земеделските производители се поинтересуваха и защо „белите петна” на земи в Държавния поземлен фонд (ДПФ) се плащат по-високо от останалите бели петна в страната. Отговорът на експерта бе, че при държавния фонд земите се отдават под наем на търгове и конкурси и понеже там има наддаване, затова и средните плащания на наемите се увеличават.
Колкото до проблемите с белите петна, там целият сектор отдавна настоява за въвеждане на цялостна поземлена реформа, с която обаче политиците и до този момент се страхуват да се захванат. Очевидно, че новата Сателитна система, по която ще се контролират фермерите от следващата година най-после ще сложи ред, така че и нормативната уредба да бъде променена през следващия програмен период.
Екатерина Стоилова