В близкия месец предстои сериозна подготовка по законодателните промени, за които браншовите организации настояват да бъдат подготвени и приети навреме, защото са свързани с решаването на неотложни проблеми в областта на поземлените отношения, поливното земеделие, подпомагане на животновъдство и производството на плодове и зеленчуци, а също и със статуса на браншовите организации. Това съобщи председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов в интервю за Синор.бг.
До края на тази седмица в Министерския съвет ще бъде насрочена среща, на която членовете на Българската аграрна камара, а вероятно и на останалите браншови организации, ще представят своите проекти на концепции за законодателните изменения, касаещи съотвения сектор. Тази среща е договорена от БАК още след края на протестите и в нея ще участват премиера Николай Денков и вицепремиера Мария Габриел, като браншът се надява да получи политическа подкрепа за спешните изменения в законодателството.
Промените в Стратегическия план и опасността да се забави заявяването за Кампания 2024
Първите три промени са в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, където браншовиците настояват за изменения – в чл. 37, точките „в“, „ж“ и „и“. По отношение на чл. „37в“, отнасящи се до доброволните споразумения за ползване на земите, от НАЗ настояват да се преустанови порочната практика, при която споразумение в дадено землище може да се блокира само от един стопанин. „Чрез вратичка, прокарана в ЗСПЗЗ, един притежател на земя сега може спокойно да изнудва всички останали наематели и документът да не бъде подписан, което е огромен проблем, особено в някои региони от страната“, посочи Проданов. Затова от НАЗ юридически са прецизирали този текст и ако бъде приет навреме, земеделците ще могат спокойно да сключват споразуменията си за следващия сезон.
Промените в другите два членове 37„ж“ и 37 „и“ се отнасят до проблеми в животновъдството. Промени има и в клаузите за провеждане на търговете за земите от Държавния поземлен фонд. Целта е чувствителните сектори като плодове и зеленцуци и животни да имат право да вземат с предимство земи от държавния и общински фондове, за да създадат стопанства или да ги развият. Друга важна промяна, отнасяща се до животновъдството, е в дефиницията за местен фермер. Целта е веднъж завинаги да се изчисти възможността регистрирани стопанства от единия край на страната да взима пасища и ливади от другия край.