Консервни заводи и преработватели, които изкупят за замразяване с 30 на сто повече череши от миналата година, ще получат подпомагане. Това е обещала при днешната онлайн среща с производители и преработватели на череши в България министърът на земеделието Десислава Танева. Целта е да се осигури пазар за реколтата, която въпреки студовете през март и април се очаква да бъде сравнително добра.
Всички, които завишат изкупените количества от регистрирани земеделски производители и платят съответно продукцията, ще могат да получат подпомагане на тон, е посочила Танева.
„Заради пандемията COVID-19 се очаква натиск върху пазара и намалено търсене. В тази ситуация е необходимо завишаване с около 30 % на изкупуване от операторите за заготовка за износ на прясна или консервирана череша“, уточни министър Танева. И допълни, че преработвателите имат възможности за съхранение, затова е редно да увеличат изкупуването. Именно затова и държавата ще ги компенсира.
Конкретните показатели за тази помощ ще бъдат приети на заседание на Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие“ тази седмица - обикновено се провежда във вторник, така че подробностите очевидно ще ги съобщят утре.
Танева допълни, че тазгодишната кампания по прибиране на реколтата от череши ще се проведе в условията на пандемия, въпреки че се очаква извънредното положение да бъде отменено утре с приемането на специално законодателство. „В него всички мерки, които гарантират осигуряването на работна ръка и достъпът до полетата, ще мине в законодателни промени.
От своя страна Българската агенция по безопасност на храните ще работи на пълен капацитет за контрол на всяко движение на черешите като внос от трети страни и вътрешнообщностни доставки.
По време на срещата бе обсъдено и необходимостта от обезпечаване на работниците по време на прибиране на реколтата с маски, ръкавици и защитни облекла.
Земеделският министър припомни, че по предложение на България ЕК ще осигури подкрепа за производителите чрез компенсаторната мярка COVID-19.
„По нея ще се изплащат единствено и само направените разходи от стопаните заради пандемията. Към момента мярката се обсъжда на ниво Европейски парламент. Тя ще се предоставя на производителите по лесни за доказване критерии, които ще бъдат програмирани. До края на месец май се очаква да приключи и дебатът за тази мярка“, каза още Десислава Танева и допълни, че прилагането на мярката ще бъде обсъдена с бранша.