До края на седмицата близо 80 на сто от фермерите, заявили щети при пролетните измръзвания, ще получат обезщетенията за понесените загуби. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов при днешната среща със стопани от Кюстендилска област.
„По първата група – череши, вишни и кайсии – ще бъдат разплатени близо 1 900 заявления“, обясни Капитанов. Като поясни, че до 19 септември ще продължат проверките за останалите заявления, за които не е получено плащане. Причина за забавянето е в непълните данни, които комисията трябва да оцени. Тя ще разглежда поетапно заявленията и няма да се чака натрупване на голям брой от тях, увери зам. министърът. Заявленията ще бъдат обработени в рамките на седмица и всички, чиито земеделски площи са в добро агротехническо състояние, ще получат подпомагането във възможно най-кратки срокове – до края на месец септември.
„За първи път в рамките на годината правим разплащане в такъв огромен обем – 32 милиона лева, и на толкова голям брой площи и бенефициенти в рамките на същата календарна година“, подчерта заместник-министър Капитанов и посочи, че МЗХ прави всичко възможно обезщетенията да се платят максимално бързо на стопаните. За останалите стопани вече е издадена заповед за обявяване на събитие при втората група култури – сливи, праскови, нектарини, бадеми и др., и предстои приемът на заявления след решение на Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие“.
Зам. министърът обобщи, че тази година няма аналог през последните 20 години по засягане от неблагоприятни климатични събития в сектор „Растениевъдство“, като са пострадали 320 хиляди декара с трайни насаждения в страната. Заявленията показват, че пораженията са на 100%. „Над 5 053 заявления бяха подадени чрез областните дирекции „Земеделие“ и общинските земеделски служби“. Предстои сертифициране и на първата площадка за наземни генератори за борба с градушки, след което и стартиране на действия по изграждане на мрежа от генератори в цялата страна, каза още Капитанов.
Областният управител на област Кюстендил Методи Чимев и кметът на община Кюстендил Огнян Атанасов, които присъстваха на срещата, благодариха за добрата съвместна работа между местната и държавната власт. Те изтъкнаха, че земеделските производители в областта вече работят по учредяването на сдружение на овощарите, което в перспектива ще регистрира защитено географско указание „Кюстендилска череша“ – марка, която да гарантира качество и разпознаваемост на продукцията.