По предложение на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация министерството на земеделието ще добави корекции в Наредба 4 за специфичните изисквания към производството на суровини и храни от животински произход в кланичните пунктове, тяхното транспортиране и пускане на пазара, съобщиха от ведомството. Предложението е получено на 7 март по електронната поща на ведомството.
Необходимостта от изграждане на малки кланици по места улеснява достъпа на дребните животновъди до пазара. Според новата промяна освен в частните ферми, регистрирани по чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, кланичен пункт ще може да се изгражда и върху собственост на група или организация на производители, призната от министъра на земеделието, храните и горите.
В тези пунктове ще могат да се колят само животни, които са собственост на членовете на групата или организацията, на фермера или животни, внесени от друг регистриран животновъден обект на същия фермер.
Самите групи или организации трябва да са признати по изискванията на Наредба12 от 5 май 2015 г. за условията и реда за признаване на организации на производители на земеделски продукти, асоциации на организации на производители и междубраншови организации и на групи производители.
Друго условие е в кланичните пунктове да се колят само животни от един вид или комбинация от различни видове, като общият им брой не може да надхвърля броя животните, определен като „ограничен брой животни“.
Ще припомним, че според наредба 4 общият брой на животните се определя по следния начин.
1. едри преживни на възраст:
а) над 3 месеца - една единица;
б) до 3 месеца - 0,5 единици;
2. дребни преживни с живо тегло:
а) над 15 кг - 0,20 единици;
б) под 15 кг - 0,10 единици;
3. свине с живо тегло:
а) над 100 кг - 0,40 единици;
б) от 15 до 100 кг - 0,20 единици;
в) под 15 кг - 0,10 единици;
4. щраусовидни птици - 0,45 единици;
5. пилета бройлери - 0,30 единици;
6. водоплаващи птици и пуйки - 1 единица;
7. други видове птици - 0,20 единици;
8. лагоморфни - 0,5 единици.