Недоговорените бюджети по всички европейски програми, управлявани от министерството на земеделието, да се пренасочат към уязвими производители като подкрепа от мерките, наложени заради COVID-19. Това е предложението, което министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева е отправила в конферентната видеовръзка по време проведения Съвет на министрите на земеделието на ЕК, състоял се вчера.
Според това предложение недоговорираните средства могат да се прехвърлят в общ фонд, който да се управлява като механизъм на извънредна държавна помощ.
„Това ще бъде един пакет за борба срещу последиците от пандемията. По този начин всяка държава членка бързо и ефективно да има възможност да разписва мерки в рамките на този бюджет", изтъкна министър Танева. Това ще позволи да бъдат подпомогнати най-уязвимите производители – сектор „Плодове и зеленчуци“, рибарство и аквакултури, както и млечни продукти. Помощта ще им позволи да компенсират направените извънредни разходи във връзка с COVID -19, както и за възможност за съхранение на продукцията.
В България ресторантьорството и туризмът са основните потребители на българските плодове и зеленчуци, затова и тези производители се определят като най-уязвими, е посочила още Танева.
Българският министър приветства насоките на Европейската комисия за зелени коридори. Тя подчерта, че от интерес на фермерите е с предимство по тези коридори за транспорт да бъдат както медицинските стоки, така и храните и превозът на животни.
По време на заседанието е обсъдено и прилагането на Преходната национална помощ. Министър Десислава Танева заяви, че на фона на пандемичната обстановка, в която се намира цяла Европа, страната ни предлага преходната национална помощ да бъде приложена чрез адаптивни инструменти към настоящата ситуация, като останат ограниченията единствено в секторен план. „Също така предлагаме и с цел гарантиране перспективата на фермерите да продължим дебата за ОСП, а този за Зелената сделка да бъде отложен”, допълни още Танева.