Начало » Новини » Коментари
25.02.2020 г.

Българско сирене от кашу впечатли френския министър на земеделието на изложението SIA 2020 в Париж

Първото ни участие в Салона на сиренето
Българско сирене от кашу впечатли френския министър на земеделието на изложението SIA 2020 в Париж

Министрите на земеделието на Франция (вторият вляво) и на Кот д Ивоар Гийом Дидие и Коаси Кобенан на българския щанд Снимка: Синор.бг

Френската млечна промишленост винаги е изумявала българските експерти в бранша с огромното си многообразие от продукти, защото в този традиционен за страната бранш се произвеждат 360 вида сирена. „С други думи – по един вид сирене за 360-те от всичките дни в годината. И ако България успее да пробие в този силно конкурентен пазар, нека си обещаем в останалите 5 или 6 дни от годината потребителите да пробват и от българските сирена“. Така зам. министърът на земеделието Янко Иванов образно изрази надеждите на България да навлезе на френския пазар, където тази година четири родни компании за млечни продукти за първи път представиха достойно страната ни по време на 16-то издание на Салона на сиренето в Париж.

Самият салон се провежда в рамките на традиционното изложение за животновъдство СИА 2020 (SIA 2020), където всяко година се представят фермерски продукти и породи животни от Франция и цял свят. Тазгодишното 57-мо издание на СИА се провежда от 22 до 26 февруари, като през този период българските производители на млечни продукти за първи път имат шанс да привлекат интереса на френските дистрибутори.

По своята същност Салонът на млякото е професионално и на него търговците установяват контакти с мандри и други производители на млечни продукти.  „За нас е от изключително значение, че България се представя в Париж, защото това е равнозначно на игра в „шампионската лига“, посочи още зам. министър Иванов. И добави колко важно е да се работи за повишаване на имиджа на българските продукти.

Голямата отлика тази година е, че за първи път френски министър на земеделието обходи Салона на сиренето и по време на визитата си той специално посети българския щанд, където бяха представени качествените продукти на „Кондов екопродукция“, „Био България“ с марката „Хармоника“, „Ел Би Булгарикум“ и „Делишу“ - първата в България фирма за ферментирали продукти от кашу, чийто вкус се доближава до сирената.

Вярно е, че френският министър Гийом Дидие е свързан с България, защото преди години, като управител на провинция в Южна Франция, е посещавал страната ни във връзка с партньорства в областта на етерично-маслените култури. И когато човек на това ниво познава качеството на българските продукти, няма как това да не се отрази положително на представянето ни в Париж, посочи земеделското търговско аташе на България Веселина Евдокимова.

„От гледна точка на дипломацията визитата на г-н Дидие определено се приема като сигнал към френските дистрибутори, чийто интерес би могъл да бъде привлечен към българските продукти, особено ако те са в сегмента на биопродуктите“, посочи още Евдокимова.

По време на визитата си на българския щанд министър Гийом, заедно с колегата си на Кот д`Ивоар Коаси Кобенан, беше искрено впечатлен от вкуса на представените продукти. Особен интерес предизвика иновативният продукт на фирма Delishu (Делишу), произведен от студено пресовано кашу по специална технология с дива закваска с 5 щама, която придава вкуса на сирене. „Тенденцията в потребителското търсене е към продукти без лактоза, които притежават полезни за здравето на хората бактерии“, посочи за Синор.бг Николай Тодоров, собственик на компанията. В разговора си с двамата министри той е привлякъл интереса и на министър Кобенан, тъй като Кот д`Ивоар е световен лидер в износа на кашу.

Министър Дидие беше силно впечатлен и от невероятното качество на сирената и млеката с марките „Хармоника“, „Кондов екопродукция“ и „Ел Би Булгарикум“, отличаващи се с характерния за българската бактерия млечно-кисел вкус. Европейският потребител трудно свиква с вкуса на родните млечни продукти, но съвременните технологии ги правят все по-достъпни, затова и очакванията са, че френските дистрибутори на биопродукция биха проявили търговски нюх, особено към иновативните ни предложения, посочи още Евдокимова.

Българската администрация пък е готова да почерпи опит и от френските си колеги, чиято стратегия е да насърчават активно вътрешното производство. „Френските потребители биват призовавани да купуват продукти, върху чиито етикети има марката „Произведен изцяло във Франция“, което би могло да се въведе и в българското законодателство“, посочи зам. министър Иванов пред журналисти по време на изложението. Да се надяваме, че това обещание ще бъде изпълнено, още повече че българските фермери и преработватели на мляко имат нужда от закрилата срещу така наречените имитиращи продукти.

Със сигурност първото представяне на страната ни сред този "Океан от сирена" в Париж ще отвори врати за износа на немалко качествени български сирена, кашкавали и други иновативни продукти, защото бизнесът го заслужава. А имиджът гради и самочувствието, което е нужно, за да докажем високата си конкурентоспособност.

Екатерина Стоилова 

Българско сирене от кашу впечатли френския министър на земеделието на изложението SIA 2020 в Париж
14443
 

Последни материали
Виж
Връчване на наградите „Агробизнесмен на България“ за 2024 г.
Тахов: До 2028 г. предлагаме 1,2 милиарда лв. за напояване на 2 милиона декара земя
Система за електронно управление
ДФЗ удължи от 20 на 25 ноември срока за жалби по допустимия слой
Kubota отбелязва 50 години в Европа с ексклузивно събитие
Интервенция за инвестиции в стопанствата
Много малките фермери имат избор между 111 култури и животни, за да получат 20 хил. евро
Шарка по овцете е открита в Хасково, умъртвяват се животните
Андрю Роф продуктов мениджър на New Zealand Frost Fans в специално интервю за синор бг
Машините за вятър превземат овощните градини и лозята по света
Свързани материали
Виж
За прокуратурата нямало данни за престъпление дори след затваряне от БАБХ
Нормативна уредба крие името на производител на некачествено сирене
Всички заведения за хранене трябва да информират за имитиращи млечни продукти в храната
Потребители настояват за забрана на имитиращи продукти – сирене, кашкавал и кисело мляко
Нормативни промени
В БДС-то за сиренето се премахва определението „български“
Държавна комисия по стоковите борси и тържищата
Март 2023 г. уцели върха в цените на сиренето и кашкавала, но 2024 г. започва със спадове
Млечните продукти, произведени в България през 2023 г., са най-скъпите за последните 8 години
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини