Всяко растение извлича от почвата необходимите му полезни вещества, но едновременно с това влияе върху нейния състав. Потребността на различните култури от хранителни вещества може да бъде висока, средна или ниска и мястото за отглеждане трябва да бъде съобразено с тази необходимост.
Всеки градински „ансамбъл“ трябва да работи сплотено, което ще рече, че всяка култура се нуждае от добри съседи. Растенията, които се намират в близост не трябва да си пречат, а да стимулират развитието си. Много важно е те да имат еднакви потребности от влага и съдържание на минерални соли в почвата, което съвсем не означава, че те не могат да бъдат преки конкуренти в борбата за съществуване. Не на последно място е и факта, че всяко растение трябва да бъде бариера по пътя на тези болести и вредители, които могат да навредят, а даже и унищожат съседа.
Правилото има и обратна сила – грамотното редуване на културите, както и добрия подбор на съседи може забележимо да увеличи добивите без допълнителни усилия.
Може ли да отглеждаме заедно чесън и лук
За съжителството на чесъна и лука има различни аргументи „за“ и „против“, но преобладаващата част от специалистите и производителите твърдят, че не е удачно да се отглеждат в близост.
Лукът и чесънът принадлежат към сем. Лилиеви, род Лукови. Това е важна предпоставка за общи заболявания и вредители – на практика едните растения не могат да защитят другите.
Двете растения са еднакво светлолюбиви и при наличието на достатъчно площи по-благоприятно е отглеждането на отделни лехи.
Когато в градината не разполагаме с достатъчно място, тогава съвместяване е възможно, но трябва да се съблюдават определени правила:
– при отглеждане на летни сортове лук и чесън те се засаждат февруари-март, като почвата предварително се обработва с 1% разтвор на калиев перманганат или меден сулфат;
– схемите на засаждане могат да се различават, но и в двата случая трябва да има достатъчно разстояние между растенията, защото и двете култури са светлолюбиви;
– при предзимно смесено засаждане се получават по-добри резултати, но е необходимо да се избере слънчево и по-високо място, което да не позволява задържане на вода и да предпази растенията от загниване;
– при предзимното засаждане е необходимо предварително обогатяване на почвата с калиев и фосфорен тор.
Добри съседи за лука и чесъна
В лехите с лук и чесън могат да се засаждат моркови, цвекло, салати и магданоз.
Най-добър съсед за чесъна е ягодата – между тях съществува не просто търпимост, но и двете култури се развиват прекрасно.
Интересна е една друга особеност на лука и чесъна – те се развиват отлично след бобовите култури, но не съжителстват добре като съседи – добивите рязко намаляват и са подложени на заболявания (още от кълновете).
Добри резултати дава засаждането на лук и чесън в съседство с домати и картофи – луковите защитават доматите и картофите от паразити и снижават риска от възникване на фитофтора.
Може ли да се отглежда чесън след лук?
Изхождайки от правилата на сеитбооборота може със сигурност да се каже, че е нежелателно, защото на практика засаждаме една и съща култура. Необходими са 2-3 години почивка преди повторно засаждане.
Може ли да се отглежда лук след чесън?
Ситуацията е идентична на предната, но като изключение може да се приложи следния способ – предзимно се засажда чесън, след прибиране на реколтата земята се обработва, засяват се сидерати (бобови, люцерна, детелина, глушина), а след прибирането им се засажда летен лук.