Селското стопанство потребява около половината от водата за индустриални цели в Европейския съюз, затова и целта на законодателите е да се стимулира употребата на преработени отпадни води за сектора. За да бъде гарантиран достъпът на европейците до прясна вода, Европейският парламент работи по мерки за насърчаване на повторното използване на отпадъчни води за напояване, съобщиха от пресцентъра на ЕП.
По този повод на 21 януари Комисията по околна среда на ЕП прие неофициално споразумение със Съвета на ЕС за създаване на съответните правила и стандарти за постигане на добро качество при повторното използване на води. Проектът се очаква да бъде приет на пленарно заседание и в Съвета на ЕС, за да се превърнат в законодателство.
Проблемите с водните ресурси в Европа могат да се облекчат, ако в земеделието се използват обработени отпадъчни води. Досегашните изследвания сочат, че от 2007 до 2019 г. силното засушаване в ЕС е засегнало 11% от европейското население и 17% от територията му. За да се преодолее недостигът на вода, новото законодателство ще насърчава повторното пречистване и употреба на водните ресурси.
Текст на Синор.бг от 2003 г. за отпадните води.
Властите в страните членки ще издават разрешителни за онези, които искат да се занимават с пречистване на водите, и ще следят за спазването на изискванията.
Общите правила на европейско ниво осигуряват еднакви условия за всички оператори на пречиствателни станции и селскостопански производители и гарантират, че няма да има пречки пред свободното движение на селскостопанска продукция в ЕС.
Ще припомним, че през май 2018 г. бяха приети четирите директиви ((EС) 2018/849, (EС) 2018/850, (EС) 2018/851 и (EС) 2018/852), които включиха следните основни елементи.
Обща за ЕС цел за рециклиране на 65 % от битовите отпадъци до 2035 г. (55 % до 2025 г. и 60 % до 2030 г.);
Обща за ЕС цел за рециклиране на 70 % от опаковъчните отпадъци до 2030 г.;
Задължителна цел за депата за намаляване на депонирането с максимум 10 % от битовите отпадъци до 2035 г.;
Забрана за депониране на разделно събирани отпадъци, като се изисква разделно събиране на биологичните отпадъци до 2023 г. и за текстила и опасните отпадъци от домакинствата до 2025 г.;
Популяризиране на икономически инструменти за намаляване на депонирането;
Опростени и подобрени определения и хармонизирани методи за изчисляване на равнищата на рециклиране в ЕС;
Конкретни мерки за насърчаване на повторното използване и стимулиране на промишлената симбиоза — превръщането на страничен за един отрасъл продукт в суровина за друг.