В края на миналата седмица бяха излъчени трите български компании, победители в големия международен финал за стартираща компания в преработвателния сектор у нас EIT Food Innovation Prizes. Компанията за преработка на отпадни води от селското стопанство Atlas Agro Science се класира на първо място и получи 5 хиляди евро от наградния фонд.
Стартиращата компания ще отиде и на европейското състезание за стартъпи в агро-хранителната верига Grand Final, което ще се проведе през есента тази година. На европейския финал Atlas Agro Science ще се състезава с победителите от 16 други държави, които ще се борят за наградния фонд от 50 хиляди евро.
Иновации в управлението на отпадъците и земеделието чрез кръгова икономика е в същността на работата на екипа на стартиращата компания Atlas Agro Science, която търси иновативни решения, свързани с използването на възобновяеми биологични източници чрез включване на кръговата икономика. Усилията на стъртъпа са насочени към решаване на значителен екологичен проблем, а именно увеличаващите се количества утайки от отпадъчни води от пречиствателни станции да бъдат използвани и превърнати в безопасен ресурс за селското стопанство. Със своя продукт, Atlas Agro Science се стреми да подобри здравето на хората, околната среда и доверието по агро-хранителната верига.
Втора награда в размер на 3 хиляди евро спечели Unmanned Systems Bulgaria с напълно цифровизирана, автоматизирана система за управление на безпилотен трафик. С трета награда на стойност 1000 евро журито на EIT Food Innovation Prizes отличи екипът на Zero Wave - стартираща компания, която произвежда 100% биоразградими съдове и прибори за хранене. Победителят Atlas Agro Science спечели и симпатиите на зрителите, наблюдаващи оспорваната надпревара, за което получи и специалната Награда на публиката в размер на 2 хиляди евро.
Проведеното в края на миналата седмица състезание между осемте обещаващи финалисти на Наградите за иновации на EIT Food беше организирано от Института за агростратегии и иновации - EIT Food Hub Bulgaria и позиционира България като силен играч сред 17-те страни от Югоизточна Европа в иновациите в храните.
Разнообразният профил на експертите от журито, покриващ всичко необходимо за безпристрастната и компетентна оценка на една бизнес идея, държеше нащрек кандидатите по време на Q&A сесиите след всяка презентация и в крайна сметка беше решаващ за оценките. С отговорната и нелека задача да решат кой заслужава да влезе в призовата тройка, бяха ангажирани Милен Иванов - Venture Capital инвеститор, основател на CEO Angels Инвестиционен клуб и ко-директор във Founder Institute; Роси Митова - основател на първия онлайн фермерски пазар в България farmhopping.com, а в момента коуч на млади стартъпи и доц. д-р Величка Гочева - университетски преподавател в катедра "Биотехнология" и Центърa за обучение по качество и безопасност на храните към Университета по хранителни технологии - Пловдив.
Вдъхновяваща част от българския финал на EIT Food Innovation Prizes беше презентацията на ключовия лектор Marc Bolard, съосновател на иновативната компания NASECOMO.