Начало » Новини » Страната
14.09.2020 г.

До 2022 г. ще е готов проектът за пречистването на отпадни води и употребата им в земеделието

Селскостопанска академия
До 2022 г. ще е готов проектът за пречистването на отпадни води и употребата им в земеделието

Снимка: Селскостопанска академия

На 8 септември екипът на Института по аграрна икономика е отчел етап от изпълнението на проекта АГРОРИНГ, подписан в края на 2019 година и насочен към оползотворяването на утайките от пречиствателните станции за отпадни води и използването им в селското стопанство. Проектът се финансира от Фонд „Научни изследвания“ към образователното министерство и трябва да приключи през декември 2022 г. Темата на проекта е „Социално-икономическа ефективност от използване на утайките от пречиствателна станция за отпадъчни води (ПСОВ) в селското стопанство“, а научните ръководители са проф. д-р инж. Мартин Банов, председател на Селскостопанска академия и проф. д-р Светла Маринова от Институт по почвознание, агротехнологии и защита на растенията (ИПАЗР) „Никола Пушкаров”. Партньор по проекта е Национален център за обществено здраве и анализи (НЦОЗА).

В Научният екип на проекта АГРОРИНГ участват доц.д-р Божидар Иванов, директор на ИАИ и ръководител на проекта, проф. д-р Светла Маринова от ИПАЗР, проф. д-р Храбрин Башев от ИАИ, гл. експерт Атанаска Джоджева от ИАИ, д. мед. Веселка Георгиева от НЦОЗА и др.

На 8 септември експертите са програмирали конкретните задачи и дейности при изпълнението на втори и трети етап от проекта. Проф. д-р Светла Маринова от Института по почвознание е отчела навременно и успешно изпълнение на плана за реализация до настоящия момент, въпреки извънредната епидемиологична обстановка в условията на COVID 19. Всички участници в срещата обосноваха нуждата от ефективно разпространение и приложение на резултатите от проекта в практиката, с амбиция информацията да достигне до максимален брой селскостопански организации и производители.

Работната група е набелязала и районите за анкетиране, необходими за сравнителния анализ на резултатите от приложението в практиката и направените препоръки. Разпределени са и задачите за постоянно информационно захранване на уеб-страницата на ИАИ по проекта, участието в конференции и семинари, публикации в български и международни научни издания, както и изготвянето на законодателно-нормативен анализ по третираната проблематика.

Проф. д-р Храбрин Башев от ИАИ е припомнил историята, проблемите, като е очертал новостите в стратегията на Европейската комисия по темата. Проблемът с третирането на утайките и с оползотворяване на отпадъчното съдържание от пречиствателните станции е с десетилетна история. Много години наред той е имал екологични и икономически измерения, свързани със замърсяването на околната среда и с разходите за оползотворяване и реколтивация на депата за съхранение на тези отпадъци.

В последните десетилетия с напредъка на новите технологии и навлизането на различни иновативни решения, съпътствано от стремежа за създаване на „Нови икономически цикли”, въпросът какво да правим с утайките от ПСОВ присъства не като бреме и разход, а като актив. При използване на утайките за наторяване на повите настъпват положителни промени в свойствата на почвите, в добивите и качеството на растителната продукция. Ефектите са както върху физичните свойства на почвите, повишавайки тяхната водозадържаща способност, така и за нарастване на ерозивната им устойчивост.

Доказана е и положителната роля на утайките върху баланса на хумуса в резултат от активната дейност на почвените микроорганизми.

В тази посока проект АГРОРИНГ решава комплексно задачите по оползотворяване на утайките от ПСОВ чрез разработване на ефективни технологии. Те са специфични в зависимост от качеството на продуктите, които се преработват и особеностите в санитарно-хигиенните им показатели, свързано с оползотзворяването им като почвен подобрител.

Целта на проекта е да информира широк кръг ползватели – ръководители и селскостопански производители, което е възможно с изготвянето на уеб-страница, провеждане на семинари и др.

Фокусът е в разкъсване на кръговрата на биогенните химични елементи поради внасянето на първичната биологична продукция от селскостопанските площи и натрупване на утайки от ПСОВ.

Крайният резултат от изпълнението на проекта е да се създаде балансирана система за управление на утайките от ПСОВ чрез внасянето им в агроценозите като източник на биогенни елементи. В практически аспект това е управление на отпадъците, получавани от ПСОВ, които след преработка могат да се използват в земеделието. Основно тя ще бъде предназначена за ползване от „В и К”, МОСВ, МЗГ и техните поделения в страната, фермери, пречиствателни станции за отпадъчни води и др.

Актуалността и значимостта на проекта АГРОРИНГ се определя и от съответствието му с приоритетите на ЕС. Реално дейностите по проблемите, включени в научния проект, са продължение на три десетилетия изследвания, свързани с оценка и моделиране на технологиите за използване на утайките от ПСОВ. Освен агрономически и технологичен въпросът с използването на утайките има социално-икономически измерения, които са разглеждани на микро (стопанско) и макро (екологична,социална и икономическа среда) равнище. Посредством интердисциплинарни подходи ще се разработят и приложат икономически методи за изчисляване икономическата ефективност и оптимизационната функция при различни технологии и практики. Ще се направи оценка на въздействието от въвеждането на използването на утайки в земеделието върху отделните фактори на икономическата, социална и екологична среда.

След завършване на проекта екипът планира амбициозни социално значимите цели - за безопасно отстраняване и оползотворяване на утайките от ПСОВ и възстановяване нарушения баланс на почвите, чрез прилагане на утайките като торно средство; установяване на икономическата ефективност от приложението на утайките при различни типове почви, съотношения (почва:утайка) при различни земеделски култури; вегетационни експерименти за установяване ефекта от използване на утайки и органични торове – отчитане на добив и анализ на растителната продукция и почвата; алтернативи за оползотворяване на утайките в селското стопанство; изработване и тестване на методически инструментариум за оценка на социално-икономически ефекти от оползотворяване на утайките в земеделието; отправяне на предложения за подобряване на европейските и държавните политики способстващи за ефективното управление на утайките.

До 2022 г. ще е готов проектът за пречистването на отпадни води и употребата им в земеделието
9977
 

Последни материали
Виж
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Увеличиха квотата на България за улов на калкан в Черно море
Свързани материали
Виж
Предложение на бранша
Ако биоутайките се приемат като почвен подобрител, фермерите могат да бъдат субсидирани
Наука и бизнес
България води в употребата на утайки от отпадни води в земеделието!
Институт по аграрна икономика
Учени ще изследват ползите от торене с утайките от пречиствателните станции
Законодателство
Съветът на ЕС с общ подход при повторното използване на водата за напояване
Решения на Министерски съвет
Утайките от пречиствателните станции могат да се ползват в земеделието само след очистване
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини