При все по-настъпващите климатични промени, когато заради суша или градушки добивите от царевица могат да стигнат до критично ниски нива, индустриалният коноп би станал много добър заместител на зърнената култура. Това становище изрази изпълнителният директор на девненския завод за торове „Агрополихим“ Филип Ромбаут, който от 29 години прави бизнес в България - с една от малкото успешни инвестиции от първите години на приватизацията след 1989 г.
През 2020 година белгийските мениджъри на „Агрополихим“ ще отбележат 30 години от дейността си в България, като за този период в Девня са инвестирани около 300 милиона евро, посочи още Ромбаут. По време на церемонията по връчване на наградите за агробизнесмен на 2019 г., проведена миналата седмица в София, заводът за фосфорни, азотни и комбинирани торове „Агрополихим“ получи награда за „Компания с принос в земеделието“.
„Високите летни температури и нарастващата липса на водни запаси са проблеми, за решаването на които трябват спешни мерки. Добивите от царевица може да паднат до 200-300 килограма от декар, което изцяло срива доходонстта. Алтернативните култури са важен елемент, затова призовавам държавата да развие законодателството в посока към одобряване на производството на индустриален коноп“, посочи още Ромбаут. Мениждърът изрази силната си изненада от факта, че в разговори с български депутати по този въпрос те не правят разлика между индустриалния коноп и наркотичния коноп - марихуаната, чието отглеждане е забранено в страната.
В почти всички балкански, а и в много европейски държави индустриалният коноп се отглежда свободно. Приложението му е изключително голямо, защото от тази суровина могат да се произвеждат 15 хиляди продукта, посочи още Ромбаут.
Какво трябва да знаете, ако искате да отглеждате коноп
В Северна България той би могъл да бъде изключително добър заместите на царевицата и тази алтернатива би осигурила печеливш бизнес за българските фермери. Белгиецът припомни, че неговото семейство е инвестирало и в земеделски имоти във Видинско, където има добър потенциал за подобно производство.
Очевидно темата ще има продължение, тъй като предложението на Ромбаут беше направено пред министъра на земеделието Десислава Танева и представители на различни браншови организации.