Една от първите законодателни промени, внесени в 48-то Народно събрание след тази в Закона за подпомагането на земеделските производители в България (ще се гледа днес в пленарна зала), е корекцията в Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите, която ще позволи на земеделците да разнообразяват сеитбооборота си с индустриален коноп. И съобразно стандартите за добро екологично и земеделско състояние за тази техническа култури те ще получават подкрепа в новия програмен период. Това четем в мотивите към законопроекта, предложен от 13 народни представители, с чиито поправки се дава „зелена светлина” и на българските фермери да отглеждат и преработват коноп с до 0,3 тегловни процента тетрахидроканабинол.
По сега действащия закон прагът за отглеждане на това растение е до 0,2% тетрахидроканабинол, а това не стимулира земеделците да инвестират в конопа. Затова преди години български фирми изнесоха бизнеса си в Румъния, където законодателството позволява отглеждането на индустриален коноп с по-високо процентно съдържание на това вещество. За сравнение, в Италия е разрешено производството на коноп с 0,6% съдържание, а в Чехия – с 1% от това вещество, се посочва в мотивите.
Повече от 6 години фермерите настояват за тези промени
Индустриалният коноп не е наркотично растение, защото съдържа под 0,2% тетрахидроканабинол и е с висока концентрация на канабидиол, който пък се съдържа в листата маса, цветните и плодни връхчета на конопеното растение и не е психоактивно вещество, поясняват експертите. В същото време марихуаната (индийският канабис) си е типично психотропно наркотично растение, съдържащо между 20 и 40 процента тетрахидроканабинол. И за да има ясно разграничение между двете растения, с промените в закона ще бъдат точно дефинирани различните химични свойства, които те притежават. Към момента не е упоменато, че от семената на конопа не се извлича канабидиол, той се извлича само от листната маса, цветните и плодни връхчета.
Филип Ромбаут: Индустриалният коноп е добра алтернатива за България
Индустриалният коноп се отглежда без пестициди, при растежа на всеки тон от растението се абсорбират 1,6 тона въглероден диоксид. Поради развитата си коренова система това растение е изключително подходящо в сеитбооборота, защото повишава почвеното плодородие. Това е едно от малкото растения, което изцяло може да се преработва и използва в различни индустрии.
Маслото от семената служи като суровина в производството на бои, лакове, мастила, биоетанол и биодизел. Известно е, че по света към момента биоетанол се извличат основно от царевицата, но производството на конопа е по-икономично – площите с тази култура ползват една трета от водата, необходима за отглеждането на царевицата, поясняват в мотивите си вносителите. Други приложения на това масло са в козметиката, за здравословни храни и др.
Стъблената дървесинна на конопа служи за производството на строителни и изолационни материали – тухли, коноп-бетон, заздравяващ материал в напаравата на врати и др. От един декар индустриален коноп може да се произведе количество хартия, еквивалентно на добитото от 4 декара гора, при положение че конопът се отглежда за 20 седмици, а дърветата израстват за 20 години.
Поради климатичните си условия и дадености производството на коноп наистина би могло да стане сериозна алтернатива за земеделските производители, заключават в мотивите си вносителите на закона.